Tecno Spark Go 3 Price in Pakistan 4GB RAM 64GB ROM

|
13MP Camera |
Unisoc T7250 (12nm) Processor |
|
64/128/GB Internal Storage |
5000mAh Battery |
|
4 + 4GB (Extended) RAM |
6.75“ IPS LCD 120Hz Display |
Tecno Spark Go 3 Price in Pakistan
Are you searching for a phone that has good features like a big battery, fast charging, FreeLink 2.0 technology, and can record video up to 2K in the price tag of Rs. 30,000? You are at the right place. Here you will get all the details and price of the new Tecno Spark Go 3.
Tecno Spark Go 3 Price in Pakistan is Rs 28,999 for its basic variant of 4GB RAM and 64GB ROM, but if you need more internal storage, there is an option of 128GB ROM. The phone also has an SD card slot. It is launched in four different colors: Titanium Gray, Aurora Purple, Galaxy Blue, and Ink Black.
Tecno Spark Go 3
Tecno Spark Go 3 Detailed Specifications
| Tecno Spark Go 3 Price in Pakistan 4/64GB | Rs.28,999/- |
| Tecno Spark Go 3 Price in Pakistan 4/128GB | Rs. 31,999/- |
| Technology | GSM /HSPA /LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 900/ 2100 |
| 4G Bands | Supported |
| Speed | GSM, HSPA, LTE |
| Others | – |
| Announced | 14 January 2025 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.75” |
| Dimensions | 167.7x 77.8 x 8.1 mm |
| Weight | – |
| Build | Plastic |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust and water resistance |
| Type | IPS LCD 120Hz, |
| Brightness | 580 nits |
| Size | 6.75 inches |
| Resolution | 1600x 720 Pixels (~260 PPI) |
| Protection | – |
| OS | Android 15 OS |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (2 x 1.8 GHz Cortex-A75 + 6 x 1.6 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Card slot | Yes |
| Internal | 64/128GB |
| RAM | 4 + 4GB (Extended) |
| Others | eMMC 5.1 |
| Primary | 13 MP (wide), f/1.8, 27mm, 1/1.56″, PDAF, AIGS Potrait, LED Flash |
| Features | HDR, |
| Video | 2K@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP, |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Side-mounted Fingerprint, Proximity, Accelerometer, |
| Others | – |
| Capacity | 5000 mAh |
| Available Colors | Titanium Gray, Aurora Purple, Galaxy Blue, Ink Black |
More About Tecno Spark Go 3
Design, Display, and Sound
The phone has a unique design. On the back side, Tecno provides the back camera island feature, which looks similar to some extent to the iPhone 17, although it is not protruding out from the body. Apart from that, the LED flash is installed beside the camera. The phone has a plastic body, a plastic frame, and a glass front.
On the front side, you get a 120Hz IPS LSD display with IP64 dust & water resistance and 1.2 meter drop resistance. Although it has an LCD screen, there is an always-on option for some time, which looks decent, which is originally OLED’s feature. The device has side mounted finger print sensor.
There is a single speaker given on the upside of the phone which works both as an earpiece and loud speaker, and a 3.5mm jack is also given.
Performance and Software
It comes with 4GB RAM, which can be extended to 8GB and 64/128GB Internal Storage. The device also has an SD card slot. Internally, the phone is loaded with the Unisoc T7250 (12-nm) chipset. For PUBG performance, Unisoc processors always perform well, and up to HD, you get a high frame rate. It provides an Antutu score of around 365,000.
This phone has FreeLink 2.0, which is Tecno’s technology, which means even if your SIM card is not working due to no signals, you can use Bluetooth and Wi-Fi to connect to another person who has a phone with the same technology, then you can use the walkie-talkie feature. On the software side, you get Android 15 with HIOS 15.
Camera
Now, about the camera: On the rear side, it has a 13MP wide camera, which gives decent photos in light. In video mode, you get 2K recording at 30 frames per second. It has an AIGS portrait mode, which was previously given in the Canon series. It has the FlashSnap feature too. At the front, an 8 megapixel camera is installed.
Battery
It has a 5000mAh battery. Although 15W charging has been mentioned. But the charger inside the box with the device is a 10W charger. So if you want to charge your device at 15W, you will have to put a 15W adapter yourself. Charging technology is licensed by Qualcomm.
Box Contents
On unboxing the Tecno Spark Go 3, you will get the device itself, some documentation, a SIM ejection pin, a Tecno-branded colored case, a Type-C charging cable, and a 10W charging brick.
Pros and Cons of Tecno Spark Go 3
PROS
CONS
FAQ’s
What is the Tecno Spark Go 3 Price in Pakistan?
The Price of Tecno Spark Go 3 is Rs. 28,999 for the basic variant of 4GB RAM & 64GB ROM, which is the official retail price.
Which colors of Tecno Spark Go 3 are available in Pakistan?
In Pakistan, Tecno Spark Go 3 comes with four color options. The available colors are Titanium Gray, Aurora Purple, Galaxy Blue, and Ink Black.
What is the Tecno Spark Go 3 Price in Pakistan for 4GB/128GB?
The Price of Tecno Spark Go 3 is Rs. 31,999 for the 4GB RAM & 128GB ROM variant.
