Redmi Note 15 Price in Pakistan 8GB RAM 128GB ROM

|
108MP Camera |
Mediatek Helio G100 Ultra (6nm) Processor |
|
128/256GB Internal Storage |
6000mAh Battery |
|
8GB RAM |
6.77“ AMOLED Capacitive 120Hz Display |
Redmi Note 15 Price in Pakistan
Are you looking for a phone that has a curved shape, a bigger battery, a big display, is lightweight, and has good durability, etc., then you are at the right page. Here you will get all the features and the Redmi Note 15 price in Pakistan.
Redmi Note 15 price in Pakistan is PKR 69,999 for its base variant of 8GB RAM and 128GB ROM. It also comes with 8GB RAM and 256GB internal storage. It supports two nano SIMs with an optional SD card slot. It is launched in Pakistan with three color options of Midnight Black, Glacier Blue, and Forest Green.
Xiaomi Redmi Note 15
Redmi Note 15 Detailed Specifications
| Redmi Note 15 Price in Pakistan 8GB/128GB | Rs. 69,999/- |
| Redmi Note 15 Price in Pakistan 8GB/256GB | Rs. 74,999/- |
| Technology | GSM /HSPA /LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800/ 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Others | – |
| Lauunched | 25 March 2026 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.77” |
| Dimensions | 164.03 x 75.4 x 7.9 mm |
| Weight | 184 grams (6.49 oz) |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust & water-resistance (Splashes) |
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen 68B colors |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Size | 6.77 inches |
| Brightness | 3200 nits (Peak) |
| Resolution | 2392 x 1080 Pixels (~388 PPI) |
| Protection | IP 54 |
| OS | Android 15 OS |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultra (6nm) |
| CPU | Octa-core (2 x 2-2 GHz Cortex-A76 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G57 MC2 |
| Card slot | Yes |
| Internal | 128/256GB 8GB RAM |
| Others | UFS 2.2 |
| Primary | Dual camera setup 108 MP (wide), f/1.7, 24mm, 1/1.67″, PDAF 2 MP Auxiliary Lens (Depth sensor), LED Flash |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080P@60fps, |
| Front | 20 MP, (wide), f/2.2, HDR, Panorama |
| Loudspeaker | Yes (Dolby Atmos Support) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Torch | Yes |
| Infrared | Yes |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under-display Fingerprint(Optical), Accelerometer, Circle to Search, Compass, Gyro, Proximity |
| Others | – |
| Capacity | 6000 mAh |
| Available Colors | Glacier Blue, Midnight Black, and Forest Green |
More About Redmi Note 15
Design, Display, and Sound
Redmi Note 15 is the starter device of the Note 15 series. It comes with a 6.77″ curved AMOLED Capacitive Touchscreen (68B colors) display. The phone has a plastic back with a textured matte finish and an aluminium frame. The phone’s display can resist drops up to 1.7 meters on a hard surface, as it has SGS comprehensive shock and drop resistance.
The phone has IP64 dust & water-resistance (Only water splashes). Despite having a big battery phone has only 184 grams in weight & 7.9 mm wide, which is quite decent. On top of the phone, there is an IR blaster, and you can use it as a remote control. The phone has dual speakers with Dolby Atmos support.
Performance and Software
It comes with 8GB LPDDR4X RAM and 128/256GB internal storage options. The device has a Helio G100 Ultra (6nm) chipset with Mali-G57 GPU. The phone has Widevine L1 certification, so you can enjoy Netflix and Prime Video in Full HD. The phone processor is not compatible with multitasking & heavy gaming. Redmi Note 15 has an AnTuTu score of above 800,000. It has Android 15(four major Android updates) with Hyper OS 2.0. It has UFS 2.2.
Camera
On the rear side, Redmi Note 15 on the back there is 108 megapixel main sensor with an f/1.7 aperture, and it has a 3x in-sensor zoom option. It comes with a 2 megapixel depth sensor for portrait. The biggest setback of the camera setup of the Redmi Note 15 is that it has no Ultrawide camera. There is only a 1080P video recording option with 60fps.
If we talk about the selfie camera, then it is a 20 megapixel, which is not changed from Redmi Note 14. It gives decent photos, but the camera setup is the biggest setback of the phone.
Battery
It has a 6000mAh power silicon carbon battery with a 33 W wired charging and 18W reverse wired charging feature. The battery is good enough for 1 day of backup for most users, and if your usage is light, then it can last up to 2 days. The phone will be charged from 0% to 100% in almost 75 minutes.
Box Contents
On unboxing, you will get the device itself, user manuals, a standard SIM ejector pin, a soft-touch protective case, a 33-watt power brick, and a Type-C charging cable
Pros and Cons of Redmi Note 15
PROS
CONS
FAQ’s
What is the Redmi Note 15 in Pakistan?
The Redmi Note 15 price in Pakistan is Rs. 69,999 for the basic variant with 8GB RAM and 128 GB ROM. It is the official retail price.
Which colors of the Redmi Note 15 are available in Pakistan?
In Pakistan, the Redmi Note 15 comes in three color options. The available colors are Midnight Black, Glacier Blue, and Forest Green.
What is the Redmi Note 15 price in Pakistan, 8/256 GB?
The Redmi Note 15 price in Pakistan is Rs. 74,999 for the 8GB RAM and 256 GB ROM variant.
What is the Redmi Note 15 battery capacity?
Redmi Note 15 comes with a 6000 mAh battery.
