Vivo V70 FE Price in Pakistan 8GB RAM & 256GB ROM

|
200MP Camera |
Mediatek Dimensity 7360 Turbo Processor |
|
256 GB Internal Storage |
7000mAh Battery |
|
8/12GB RAM |
6.83″ AMOLED Capacitive Multitouch Display |
Vivo V70 FE Price in Pakistan
Are you looking for a phone with a powerful camera, a big battery, a smooth display, fast charging, and a boxy flat-edged design in a single unit? Well, wait is over as Vivo V70 FE has all these features in a price tag of 1.25 lacs.
Vivo V70 FE price in Pakistan is Rs. 124,999 for its basic variant of 8GB RAM & 256GB ROM. Basically, it is the light variant of the Vivo V70 but has powerful features. The main feature of the Vivo V70 FE is its 200 MP camera, which is one of the best in this price range. Apart from that, it has a powerful processor and a big 7000mAh battery.
Specifications of Vivo V70 FE
| Vivo V70 FE Price in Pakistan 256GB/8GB RAM | Rs. 124,999/- |
| Vivo V70 FE Price in Pakistan 256GB/12GB RAM | Rs. 139,999/- |
| Technology | GSM /HSPA /LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850/ 900/ 1700(AWS)/ 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 43, 48 |
| 5G Bands | SA/NSA |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| Others | – |
| Launched | 25 April 2026 |
| Status | Released, Available |
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 7.59 mm |
| Weight | 200 grams (7.05 oz) |
| Build | Plastic frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP68 & IP69 dust-tight and water-resistant (high-pressure water jets and water-immersible for up to 1.5 meters, & 120 minutes) |
| Type | AMOLED Capacitive Multitouch Screen, 120Hz, |
| Brightness | 1900 nits (peak) |
| Size | 6.83 inches |
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels (~449 PPI density) |
| Protection | N/A |
| OS | Android 16 OS, Origin OS6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7360 Turbo |
| CPU | Octa-core (4 x 2.5 GHz Cortex-A78 + 4 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8/12GB RAM |
| Others | UFS 3.1 |
| Primary | Dual Camera Setup 50 MP, f/1.88, 24mm(wide), PDAF, OIS, 6P lens + 8 MP, f/2.2, (ultrawide), 5P Lens |
| Features | Ring LED Flash, HDR, panorama, Color Spectrum Sensor |
| Video | 4K and 1080P, OIS, gyro-EIS, |
| Front | 32 MP, f/2.2, 22mm (wide), 5P lens Video 4K and 1080P |
| Loudspeaker | Yes, dual stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| Others | – |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under display Optical fingerprint Sensor, Accelerometer, gyro, proximity, compass, Circle to search |
| Others | – |
| Capacity | 7000mAh |
| Available Colors | Titanium Silver, Ocean Blue |
More About Vivo V70 FE
Design, Display, and Sound
Vivo V70 FE has a boxy flat-edged design with a plastic frame and a plastic back. It has 6.83 inches AMOLED display with 1.5K resolution, which is bigger in size from top variant Vivo V70. It has a 120 Hz refresh rate and 1900 nits peak brightness. It comes with an always-on display option and an in-display fingerprint sensor.
It comes with IP68 & IP69 dust-tight and water-resistant, which means it can bear the high-pressure water jets and water-immersible for up to 1.5 meters, & 120 minutes. The display comes with the Flipkart option, which changes colors when moving the phone.
The device has dual symmetrical speakers on the top & bottom sides of the phone, which means they give equal volume and come with a 200% volume boost option.
Performance and Software
The Vivo V70 FE has a Mediatek Dimensity 7360 Turbo processor installed in it, and gives an AnTuTu score of around 1 million. The processor gives good efficiency for gaming and heavy tasks for longer sessions. The device has Vivo’s software itself, which is one of the best. It also has an Ultra Game mode feature.
The device comes with Android 16 OS and comes with 4 major Android updates and 2-year security patches, which show that the phone works well from the software side for six years. It has Origin OS 6, which is better than Vivo’s Funtouch OS. Surprisingly, it does not have an NFC option, which means you can not make contactless payments.
The Vivo V70 FE comes in two variants, with the basic variant having 8GB RAM and 256GB storage, and does not have an SD card slot. It has UFS 3.1.
Camera
One of the biggest features of the Vivo V70 FE is its 200 megapixel camera, which is the best in this price range. It has a dual camera setup with a 200 MP main & an 8MP secondary camera, and a 32 megapixel selfie shooter. The Zoom camera is missing in the device, but the main camera has a 3X and 5X zoom option. It also has a zoom option in portrait mode.
The phone’s camera can support 4K videos at 30 frames per second, with both OIS and gyro EIS enabled. It has features like HDR & a color spectrum sensor. On the front side of the phone is a 32 megapixel camera that can also support 4K videos at 30 frames per second and 1080P in EIS mode. It has AI features, and you can change the background of pictures with built-in functions.
Battery
Vivo V70 FE has a massive 7000mAh battery, which claims it can last more than 43 hours on YouTube, 12.5 hours on gaming, and charge completely from 0 t0 100% in just one hour as it has a 90W fast wired charging system. It also has features like reverse charging and bypass charging.
Box Contents
On unboxing the device box, you will get the Vivo V70 FE itself, a user manual, a SIM ejector pin, a Type-C to Type-C USB cable, a phone case, and a 90W fast charging adapter.
Pros and Cons of Vivo V70 FE
PROS
CONS
Frequently Asked Questions
What is the Vivo V70 FE price in Pakistan?
Vivo V70 FE Price in Pakistan is Rs. 124,999 for the basic variant of 8GB RAM and 256GB ROM.
Which colors of the Vivo V70 FE are available in Pakistan?
In Pakistan, the Vivo V70 FE comes with two color options. The available colors are Ocean Blue and Titanium Silver.
What is the Vivo V70 FE price in Pakistan, 12/256GB?
Vivo V70 FE Price in Pakistan is Rs. 139,999 for the 12 GB RAM and 256GB ROM variant.
