Vivo Y11d Price in Pakistan 4GB RAM 128GB ROM

|
50MP Camera |
Unisoc T 7225 Processor |
|
128GB Internal Storage |
6500mAh Battery |
|
4/6 GB RAM |
6.74″ IPS LCD Capacitive Touchscreen Display |
Vivo Y11d
Are you looking for a new Vivo device with a big battery, a good camera, and a sleek & modern design in a budget phone? Well, wait is over as Vivo Y11d has recently launched in the Pakistani market, and here you will get all the details & latest price of Vivo Y11d in Pakistan.
Vivo Y11d price in Pakistan is Rs. 43,999. This phone comes with a 50MP main camera and a big 6500 mAh BlueVolt battery called by Vivo. It comes in two variants, with the basic variant having 4GB RAM and 128GB internal storage, and the top variant with 6GB RAM & 128GB ROM. It comes in two different colors: Voyage Black and Sunrise Gold. It supports a memory card slot along with two nano SIMs.
Vivo Y11d Price in Pakistan
Specifications & Price
| Vivo Y11d Price in Pakistan 4GB/128GB | Rs. 43,999/- |
| Vivo Y11d Price in Pakistan 6GB/128GB | Rs. 52,999/- |
| Technology | GSM /HSPA /LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Speed | GSM, HSPA, LTE |
| Launched | 09 March 2026 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.74” |
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.39 mm |
| Weight | 209 grams (7.37 oz) |
| Build | Plastic Body |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP65 dust-tight and water-resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD Capacitive Screen, |
| Size | 6.74 inches |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels (~256 PPI density) |
| Protection | N/A |
| Extra features | 120Hz, 1200 nits (brightness) |
| OS | Android 16 OS |
| Chipset | Unisoc T7225 12 nanometer |
| CPU | Octa-core (2 x 1.8 GHz Cortex-A75 + 6 x 1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Arm Mali G-57 MP1 |
| Card slot | Yes |
| RAM | 4/6 GB |
| Internal | 128 GB |
| Main | 50 megapixels, f/1.8 aperture + 0.08 megapixels, f/3.0 aperture |
| Features | Night, Portrait, 50MP, Document, Panorama, Live Photo, Time-lapse, Slo-mo, LED Flash |
| Front | 5 MP, f/2.2 aperture |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (200% super volume) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/, dual-band, Wifi direct |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted Fingerprint Sensor, Accelerometer, E-compass, Proximity, Gyro |
| Others | – |
| Capacity | 6500mAh |
| Charger | 44W |
| Available Colors | Sunrise Gold, Voyage Black |
More About Vivo Y11d
Design, Display
Vivo Y11d has a boxy design with flat edges; its design has similarities with Vivo Y05 and the camera module looks similar to Vivo Y28, but here only two cameras are installed instead of three, with an LED flash beside the camera. The phone has a plastic frame, a composite plastic sheet back, which means there will be no fingerprint smudges, and a glass front. The phone is available in two colors: Voyage Black and Sunrise Gold.
The phone has a thickness of 8.39 mm and weighs 209 grams due to a larger battery, so the phone is not lightweight due to the big battery. It comes with IP65 dust-tight and water-resistant (designed to resist water splashes only). This mobile phone has a 120Hz IPS LCD, and its peak brightness goes up to 1200 nits. It has a 6.74″ display and a resolution of 256 PPI.
Performance and Software
The processor installed in the Vivo Y11d is Unisoc T7225 12 nanometer and Arm Mali G-57 MP1 GPU, which is a setback. It is commonly used in budget phones, and its performance is average. It gives an Antutu score slightly over 250K, which is due to its average processor. It gives average scrolling, but the gaming experience will be worse on it. It comes with bloatware, but you can uninstall the unwanted apps.
The Vivo Y11d has Android 16 OS and OriginOS 6. It comes with a sidemounted fingerprint sensor. It comes with 4/6GB RAM & 128GB ROM and eMMC 5.1 storage.
Camera
There is a 50 megapixel main camera with an f/1.8 aperture, with features like Night, Portrait, 50MP, Document, Panorama, Time-lapse, Pro modes, Live photo, and Slo-mo. It has a 0.08 secondary camera with an aperture of f/3.0. It can only record 1080p at 30fps, and there is no 4K or 2K video recording option. It gives a normal result in daylight, and things get worse in low light. It has a 5 MP f/2.2 aperture, a front camera, and it can also record 1080P at 30fps.
Battery
Vivo Y11d comes with the biggest highlight, its big 6500 mAh BlueVolt battery. This is a big battery, and it easily lasts for more than one day. If we talk about its charger, it comes with a 44W charging adapter, which is one of the good features of this phone.
Box Contents
When you unbox the phone, you get the Vivo Y11d, some user manuals & paperwork, products like a SIM ejector tool, a transparent silicon case, a 44W charger, and a USB Type-A to C cable.
Pros and Cons of Vivo Y11d
PROS
CONS
FAQ’s
What is the Vivo Y11d Price in Pakistan?
The official retail Price of Vivo Y11d in Pakistan is Rs. 43,999 for the basic variant of 4GB RAM & 128GB ROM.
Which color options of the Vivo Y11d are available in Pakistan?
In Pakistan, the Vivo Y11d comes with two color options. The available colors are Sunrise Gold & Voyage Black.
What is the price of Vivo Y11d 6GB/128GB in Pakistan?
The Vivo Y11d price in Pakistan for the 6GB RAM and 128 GB ROM is PKR 52,999.
