Tecno Spark 40 Price in Pakistan 6GB RAM 128GB ROM

|
50MP Camera |
Mediatek Helio G81 (12nm) Processor |
|
128GB Internal Storage |
5200mAh Battery |
|
6 + 6GB(Extended) RAM |
6.67“ IPS LCD 120Hz Display |
Tecno Spark 40 Price in Pakistan
Are you searching for a mid-range Tecno phone that is lightweight, has a slim profile, a big battery, a fast charging setup, and good durability in a single unit? Well, your search is over as all you need is the Tecno Spark 40. Here you will get all the details and the latest price of the Tecno Spark 40.
Tecno Spark 40 Price in Pakistan is Rs 43,999 for its only variant of 6GB RAM and 128GB ROM. The phone also has an SD card slot, which means if you need more internal storage, you can use a memory card along with two nano SIMs. It is launched in five different colors: Veil White, Sunlight Orange, Ink Black, Mirage Blue, and Titanium Grey.
Tecno Spark 40 Detailed Specifications
| Tecno Spark 40 Price in Pakistan 6/128GB | Rs. 43,999/- |
| Technology | GSM /HSPA /LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 900/ 2100 |
| 4G Bands | Supported |
| Speed | GSM, HSPA, LTE |
| Others | – |
| Announced | 12 September 2025 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.67” |
| Dimensions | 165.6x 77 x 7.7 mm |
| Weight | 192 gram (6.77 oz) |
| Build | Plastic Frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust and water resistance |
| Type | IPS LCD 120Hz, |
| Brightness | 800 nits |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1600x 720 Pixels (~260 PPI) |
| Protection | – |
| OS | Android 15 OS |
| Chipset | Mediatek Helio G81 |
| CPU | Octa-core (2 x 2.0 GHz Cortex-A75 + 6 x 1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Card slot | Yes |
| Internal | 128GB |
| RAM | 6 + 6GB (Extended) |
| Others | – |
| Primary | 50 MP Ultraclear AI Lens + PDAF Auxiliary Lens, Dual LED Flash |
| Features | Panorama, Flashsnap, EIS |
| Video | 1440P@30fps, 1080p@30fps |
| Front | 8 MP (wide) camera with flash, Video(1080p@30fps) |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Side-mounted Fingerprint, Proximity, Accelerometer, Compass |
| Others | – |
| Capacity | 5200 mAh |
| Available Colors | Veil White, Sunlight Orange, Ink Black, Mirage Blue, Titanium Grey |
More About Tecno Spark 40
Design, Display, and Sound
The phone has an iPhone-inspired design, and it looks decent. It has a 7.67mm thickness, and its weight is 192 grams. It has a plastic body, a plastic back, a soft-touch matte finish, and a glass front. The camera module also has a matte finish, but it has a light color from the back comparetively, which looks good. The phone comes in five different colors: Veil White, Sunlight Orange, Ink Black, Mirage Blue, and Titanium Grey.
On the front side, you get a 120Hz IPS LSD display with IP64 dust & water resistance and 1.5-meter drop resistance. The device has a side-mounted fingerprint sensor. There is a dual speaker, one at the top & the other at the bottom of the phone, and a 3.5mm jack is also given. It has infinity volume plus and DTS sound options.
Performance and Software
If we talk about the processor, the phone is loaded with the MediaTek Helio G81 processor, a 12nm 4G chip, and Mali G52 GPU. Performance-wise, this processor is good for daily routine work, like scrolling using social media & WhatsApp, etc., and you can also play casual games on it, but this phone is not built for heavy gaming. It has freelink technology as well.
It provides an Antutu score of over 360,000, which is quite decent in this price range. It comes with 6GB RAM, which can be extended up to 12GB, and 128GB Internal Storage. The device also has an SD card slot, which means you can increase your internal storage as well. The device has gaming-oriented features as well. On the software side, you get Android 15 with Tecno HiOS 15.
Camera
Now, about the camera: On the rear side, it has a 50MP wide camera, which gives decent photos in light, and an auxiliary lens. In video mode, you get 1440P recording at 30 frames per second and 1080P at 30fps. At the front, an 8 megapixel selfie shooter is installed, and you can record videos at 1440P at 30 frames per second.
Battery
Tecno Spark 40 comes with a 5200mAh battery, which is massive for this price tag. It comes with a 45W charging adapter, which is again best as it will take no time to fully charge the device, it will charge your device half in just 23 minutes and 100% in just 43 minutes. The Tecno Spark 30 comes with a 5000mAh battery and an 18W charging brick, so from a charger point of view, it is a massive upgrade.
Box Contents
On unboxing the Tecno Spark 40, you will get the device, some documentation with 13 months warranty card, and user manuals. Products include a SIM ejection pin, a TPU plastic case, a Type-C charging cable, and a 45W charging brick.
Pros and Cons of Tecno Spark 40
PROS
CONS
FAQ’s
What is the Tecno Spark 40 Price in Pakistan?
The Price of Tecno Spark 40 is Rs. 43,999 for the basic variant of 6GB RAM & 128GB ROM; it is the official retail price.
Which colors of Tecno Spark 40 are available in Pakistan?
In Pakistan, the Tecno Spark 40 comes with five color options. The available colors are Veil White, Sunlight Orange, Ink Black, Mirage Blue, and Titanium Grey.
