Tecno Camon 50 Ultra Price in Pakistan 12GB RAM 256GB ROM

|
50MP Camera |
MediaTek Dimensity 7400 Processor |
|
256GB Internal Storage |
6500mAh Battery |
|
12 +12GB (Extended) RAM |
6.78″ Curved AMOLED 144Hz Display |
Tecno Camon 50 Ultra Price in Pakistan
Are you looking for a Tecno phone that has curved edges, a beautiful design, a good camera, and most importantly, a 5G chip phone in a price tag of Rs. 120,000? You are on the right page. Here you will get all the details about the specs & price of Tecno Camon 50 Ultra in Pakistan.
Tecno Camon 50 Ultra price in Pakistan is RS. 119,999, which is its official price. The phone comes in a single variant of 12GB RAM and 256GB ROM. Its RAM is extended up to 12GB as well. It is the top variant of the Tecno 50 series. In Pakistan, it is available in three different colors: Moon Shadow Black, Nebula Titanium, and Luminous Orange.
Tecno Camon 50 Ultra
Specifications & Price
| Tecno Camon 50 Ultra Price in Pakistan | Rs. 119,999/- |
| Technology | GSM /HSPA /LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100) 5(850), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Bands | SA/NSA |
| Speed | GSM, HSPA, LTE 5G, |
| Others | – |
| Announced | 18 April 2026 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.78” |
| Dimensions | 162.4 x 77 x 7.75 mm |
| Weight | 193 gram (6.80 oz) |
| Build | Corning Gorilla Glass GG7i |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM (e-Sims) |
| Others | IP68, IP69 & IP69K dust-tight and water-resistant (immersible in water for 30 minutes and up to 2 meters) |
| Type | Curved AMOLED 144Hz, |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 2644 x 1208 Pixels (~429 PPI density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i & Ultra HDR support |
| OS | Android 16 OS |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 Ultimate (4 nanometer) |
| CPU | Octa-core (4 x 2.6 GHz Cortex-A76 + 4 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Card slot | N/A |
| Internal | 256GB 8GB RAM(8Gb Extendable RAM) |
| RAM | 12 GB + 12GB Extended |
| Others | UFS 2.2 |
| Primary | Triple camera setup 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.56″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.4, 70mm (telephoto), PDAF, 3x optical zoom 8 MP, f/2.2, 14mm (ultrawide) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front | 50 MP, f/2.4 (wide), PDAF, OIS, Video(4K@30fps, 1080p@30/60fps) |
| Loudspeaker | Yes (Dual stereo speakers with Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | In-display Optical Fingerprint Sensor, Accelerometer, Proximity, Compass, |
| Others | – |
| Capacity | 6500mAh |
| Available Colors | Moon Shadow Black, Nebula Titanium, Luminous Orange |
More About Tecno Camon 50 Ultra
Design, Display
Tecno Camon 50 Ultra comes with curved edges, and the design of the phone feels a bit more expensive and premium. It has a camera module on the left side and a swan neck design. The device has a plastic frame, a glass back with a matte finish, & Glass front, and both front & back are protected with Gorilla Glass 7i. The phone’s thickness is just 7.75mm despite having a big 6500 mAh battery due to silicon carbon technology, and it weighs only 193 grams.
It can easily handle high-pressure water jets and us immersiable in water up to 2 meters for 30 minutes, as it has IP68, IP69, and IP69K water ingress protection. It also has military standard 810 certification for drops and impact protection. It comes with an in-display optical fingerprint sensor. Due to the specs of the phone, we can easily say that it is a solid, durable device.
Performance and Software
It has a MediaTek Dimensity 7400 Ultimate 4nm 5G chipset, which is the only 5G phone of the Camon 50 series, and Mali-G615 MC2 GPU. Tecno Camon 50 ultra gives an Antutu score of nearly 1 million, which is better but not the best for this price tag. It is not an ultimate gaming phone, but the Frozen Cooling Pro system is installed for thermal management. The device can easily handle Social media, multitasking, videos, and scrolling.
Tecno Camon 50 Ultra comes with Android 16 with Tecno’s own HiOS 16. It is a clean, refined UI with no bloatware and unwanted push notifications. It comes with three major Android updates, and Tecno will continue providing security updates for 5 years. The device comes with AI integration and Ella AI assistant. The phone has 12GB RAM and 256GB ROM and comes with 12GB extended RAM. There is no microSD slot; you can only use dual SIMs, and the e-SIM option is also available.
Camera
Tecno Camon 50 Ultra has a triple camera setup, the same as Tecno Camon 50 Pro. The first camera is a 50 megapixel f/1.8 aperture, 23mm (wide) optically stabilized main camera, equipped with the Sony LYT 700C sensor. The second 50 megapixel f/2.4 aperture, telephoto camera with 3x optical zoom. There is one change from Tecno Camon 50 Pro, as here, 100x AI super zoom is given. Then there is an 8 megapixel f/2.2 aperture, 14mm ultrawide camera.
If we talk about the video shooting, it can support 4K video at 30 to 60 frames per second with both main and telephoto cameras, which is mainly due to its good processor. The front camera is 50MP, which is the highest resolution camera of the time, and provides selfies with good results. It can also record 4K videos at 30 frames per second. You can also record video and capture pictures underwater
Battery
Tecno Camon 50 Ultra comes with a big 6500 mAh battery setup and has a 45W charging setup, which can be made better. Tecno claims that this charging setup will take 80 minutes to fully charge the battery, and it comes with 5 years battery health promise.
Box Contents
When you unbox the phone, you get your Tecno Camon 50 Ultra, some documentation, a 13-month warranty card, products like a SIM ejector tool, a glass screen protector, a hard-plastic case that looks similar to the phone’s design, a 45W charging brick, and a USB Type-C cable.
Pros and Cons of Tecno Camon 50 Ultra
PROS
CONS
If camera and battery are your priorities, this is an honest recommendation.
FAQ’s
What is the Tecno Camon 50 Ultra Price in Pakistan?
The Tecno Camon 50 Ultra price in Pakistan is Rs. 119,999. It is its official retail price.
Which colors of Tecno Camon 50 Ultra are available in Pakistan?
In Pakistan, the Tecno Camon 50 Ultra comes with three color options. The available colors areMoon Shadow Black, Nebula Titanium, and Luminous Orange.
