Oppo Reno 15 Pro Price in Pakistan 12GB RAM 512GB ROM

|
200MP Camera |
Mediatek Dimensity 8450 Processor |
|
512 GB Internal Storage |
6200mAh Battery |
|
12 GB RAM |
AMOLED Capacitive Touchscreen Display |
Oppo Reno 15 Pro
Are you a camera lover & also love the Oppo Reno series, and want to buy a phone that has features like a smooth display, a powerful camera setup, durable, appealing to the eye built quality, and a big battery? You are on the right page. Here you will get all the details and price of Oppo Reno 15 Pro in Pakistan.
Oppo Reno 15 Pro Price in Pakistan is Rs 229,999 for its only variant of 12GB RAM and 512GB ROM, and it is the top variant of Oppo Reno 15 series with basic variants like Oppo Reno 15 & Oppo Reno 15F. It has a 200 MP camera, which is its main highlight. It does not support SD cards and comes with UFS 3.1.
Oppo Reno 15 Pro Price in Pakistan
Specifications & Price
| Oppo Reno 15 Pro Price in Pakistan | Rs. 229,999/- |
| Technology | GSM /HSPA / LTE/ 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800/ 850 / 900/ 1700(AWS)/ 1900/ 2100 |
| 4G Bands | LTE FDD band 1/2/3/4/5/7/8/12/17/18/19/20/26/28/32/66/71 LTE TDD band 38/39/40/41/42/48 |
| 5G Bands | n1/n2/n3/n5/n7/n8/n12/n20/n26/n28/n38/n40/n41/n48/n66/n71/n77/n78 |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| Launched | 26 January 2026 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.32” |
| Dimensions | 151.21 x 72.42 x 7.99 mm |
| Weight | 187 grams (6.59 oz) |
| Build | Aluminium Frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM (e-SIM) |
| Others | IP68/IP69 dust-tight and water-resistant (designed to resist high-pressure water jets and is immersible in water up to 1.5 meters for 30 minutes) |
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, 1.07B colors |
| Size | 6.32 inches |
| Resolution | 1216 x 2640 Pixels (~460 PPI) |
| Brightness | 1800 nits HBM |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Extra features | 120Hz, HDR10+ |
| OS | Android 16 OS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8450 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1 x 3.25 GHz Cortex -725 + 3 x 3.0 GHz Cortex -725 + 4 x 2.1 GHz Cortex -520 ) |
| GPU | Arm Mali-G720 MC7 |
| Card slot | N/A |
| Internal | 512GB |
| RAM | 12GB |
| UFS | 3.1 |
| Main | Triple camera setup 200 MP Ultra clear lens, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, 2-axis OIS 50 MP, f/2.8, 85mm (telephoto), PDAF, 2-axis OIS, 3.5x optical zoom 50 MP, f/2.0 15mm (ultrawide), 116° FOV, 1/4.0″, AF, LED Flash |
| Front | 50 MP, f/2.0, 18mm (ultrawide) 100° FOV, AF, HDR, Panorama, Video(4K@30/60fps, 1080P@30/60/120fps, gyro-EIS, HDR) |
| Features | HDR, Color spectrum sensor, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720P@960fps, gyro-EIS, HDR |
| Loudspeaker | Yes (Dual stereo Speaker) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Radio | No |
| Torch | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under-Display Optical Fingerprint Sensor, Gyro, Compass, Barometer, Accelerometer, Proximity, Ambient light sensor |
| Others | Beacon Link calls via Bluetooth (200m) |
| Capacity | 6200mAh |
| Available Colors | Aurora Blue, Dusk Brown |
More About Oppo Reno 15 Pro
Design, Display
Oppo Reno 15 Pro has a beautiful dancing aurora design in Aurora Blue and gives a premium look. The phone’s frame is made of aerospace-grade aluminum, the back of the phone is made of glass with a matte finish and a glittery type of effect, and it has a glass front with Corning Gorilla Glass 7i protection. It has a dynamic stellar ring camera module in the top left corner of the phone.
The phone comes with IP68 and IP69 dust-tight and water resistance, which means it can withstand full submersion and easily handle high-pressure water jets. The device has a 6.32-inch AMOLED display panel with full HD+ resolution. The phone’s display has a pixel density of 460 ppi and has a brightness level up to 1800 nits (HBM).
Despite having a small display, the device has a 6200 mAh battery, the phone’s thickness is only 7.99mm for Dusk Brown & 8.13mm for Aurora Blue, and the weight is only 187g, which feels like a lightweight phone.
Performance and Software
The processor installed in Oppo Reno 15 Pro 5G is the Mediatek Dimensity 8450 (4-nanometer) 5G chip. The device has 12 GB LPDDR 5X RAM, which is extendable through ColorOS. It has UFS 3.1 with no SD card option. The phone has an Antutu score of 2.15 million. The device gives smooth gaming performance for medium to heavy games. On PUBG, it gives 120 fps on smooth and gives decent results overall.
It comes with Android 16 OS (with five major OS updates and six years of security patches) on which Oppo’s ColorOS 16 is installed. It comes with some AI features, like Google Gemini, AI Videoscribe, and AI Mind Space. It comes with O plus connect, which enables wireless file sharing and screen mirroring with iPhone, Mac, and Windows. The phone comes with an auto call record option as well.
Camera
The device has a triple camera setup with a 200 megapixel Ultra Clear lens, f/1.8 aperture, 24mm wide, PDAF, 2-axis Optical Image Stabilization. The second 50 megapixel, f/2.8 aperture, 85mm telephoto camera, with features like PDAF, 2-axis Optical Image Stabilization, and 3.5x optical zoom
Then another 50 megapixel f/2.0 aperture 15mm ultrawide camera with 116° Field of View, & AF and LED Flash.
Its back camera supports 4K video recording at 30/60fps and 1080p at 30 to 240fps. On the front side, there is an ultrawide 50 megapixel camera, the widest in any Oppo phone. The front camera also supports 4K video recording at 30/60fps and 1080P at 30 to 120 fps.
Battery
Oppo Reno 15 Pro comes with a 6200 mAh battery, which is a little bit smaller than Oppo Reno 15 but still impressive. It comes with 80 watts of SuperVOOC fast charging, which can charge your phone in just 50 to 60 minutes from 0 to 100%.
Box Contents
When you unbox the phone, you get the Oppo Reno 15 Pro itself, some user manuals & documentations, products like a SIM ejector tool, a hard shell transparent plastic case, an 80W super VOOC charging brick, and a USB cable in the Pakistan retail version.
Pros and Cons of Oppo Reno 15 Pro
PROS
CONS
If you are looking to buy a phone for vlogging or photography, and a strong built quality, then it is an honest recommendation.
FAQ’s
What is the Oppo Reno 15 Pro Price in Pakistan?
The Oppo Reno 15 Pro price in Pakistan is Rs. 229,999 for the 12GB/512GB variant. This is its official retail price.
Which color options of the Oppo Reno 15 Pro are available in Pakistan?
In Pakistan, the Oppo Reno 15 Pro comes with two color options. The available colors are Aurora Blue and Dusk Brown.
What is the Oppo Reno 15 Pro Price in Pakistan for the other variant?
The Oppo Reno 15 Pro comes in a single variant, and it is the top variant of the Oppo Reno 15 series.
