Vivo Y05 Price in Pakistan 4GB RAM 64GB ROM

|
8MP Camera |
Unisoc T7225 Processor |
|
64/128GB Internal Storage |
6500mAh Battery |
|
4 +4 GB (Extended) RAM |
6.74″ IPS LCD Capacitive Touchscreen Display |
Vivo Y05
Are you looking for a new Vivo phone with a price tag of 40 thousand rupees with a big battery, a boxy flat-edged design, and a water-resistant build? You are on the right page. Here you will get the Vivo Y05 price in Pakistan, and all details about it.
This phone comes in two variants, with the basic variant having 4GB RAM and 64GB internal storage, but if you need more storage, you can go for its top variant of 126GB internal storage, and its RAM is also expandable. It has a big battery of 6500 mAh. It comes with three different colors: Black, Blue, and Platinum. It has a memory card slot but not UFS storage.
Vivo Y05 Price in Pakistan
Specifications & Price
| Vivo Y05 Price in Pakistan 4GB/64GB | Rs. 36,999/- |
| Vivo Y05 Price in Pakistan 4GB/128GB | Rs. 40,999/- |
| Technology | GSM /HSPA /LTE |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | GSM, HSPA, LTE |
| Launched | 11 Feb 2026 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.74” |
| Dimensions | 167.4 x 77.1 x 8.39 mm |
| Weight | 209 grams (7.37 oz) |
| Build | Plastic |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP65 dust-tight and water-resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD Capacitive Screen, |
| Size | 6.74 inches |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels(HD+) (~256 PPI density) |
| Protection | N/A |
| Extra features | 120Hz, 1200 nits (brightness) , HD+ |
| OS | Android 16 OS |
| Chipset | Unisoc T7225 12 nanometer |
| CPU | Octa-core (2 x 2.0 GHz Cortex-A75 + 6 x 1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Arm Mali G52 |
| Card slot | Yes |
| RAM | 4 + 4 GB Extended |
| Internal | 64/128GB |
| Main | 8 megapixels, f/2.0 aperture, Portrait, Panorama, Night mode, LED flash |
| Front | 5 MP, f/2.2 (1080p@30fps) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (200% super volume) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted Fingerprint Sensor, Accelerometer, E-compass, Proximity |
| Others | – |
| Capacity | 6500mAh |
| Available Colors | Black, Platinum, Blue |
More About Vivo Y05
Design, Display
Vivo Y05 has a boxy design with trendy flat edges, and it looks very beautiful. The phone has a plastic frame, a polycarbonate back, and a glass front. When you move the phone in the light, it shows a mountain design on the back. The phone is available in three colors: Black, Blue, and Platinum. The phone has 8.39mm thickness, and the weight of the phone is 209 grams due to a bigger battery, which is not lightweight.
It comes with IP65 dust-tight and water-resistant (designed to resist water splashes only). This mobile phone has an IPS LCD, which is 120Hz, and you also get a peak brightness mode that goes up to about 1200 nits. It has 6.74″ and a 720P display.
Performance and Software
The processor installed in the Vivo Y05 is Unisoc 7225T 12 nanometer and Arm Mali G52 GPU. It is commonly used in budget phones, and its performance is average. It gives an Antutu score of around 250K, which is due to its weak processor. It gives decent scrolling, but not a gaming phone. It comes with bloatware, but you can uninstall the unwanted apps.
The Vivo Y05 has Android 16 OS and a new OS UI OriginOS 6 instead of Funtouch. One advantage is that it has been made much cleaner, and it feels like a clean operating system. There are changes in folders and optimization from previous versions. It comes with a sidemounted fingerprint sensor. It comes with 4GB RAM & 64/128GB ROM and eMMC 5.1 storage.
Camera
There is an 8 megapixel main camera with an f/2.0 aperture, with features like Portrait, Night, and Panorama, which is also a setback in this phone. It can only record 1080p at 30fps, and there is no 4K or 2K video recording option. It gives a normal result in daylight and low light. It has a 5 MP f/2.2 aperture, a front camera, and it can also record 1080P at 30fps.
Battery
Vivo Y05’s biggest highlight is its big 6500 mAh battery. In this price range, this is such a big battery, and it easily lasts for more than one day. If we talk about its charger, it comes with a 15W charging brick, which is a setback, and it takes a long time to charge your phone.
Box Contents
When you unbox the phone, you get the Vivo Y05 itself, some paperwork, products like a SIM ejector tool, a transparent case, a 15W charger, and a USB Type-C cable.
Pros and Cons of Vivo Y05
PROS
CONS
FAQ’s
What is the Vivo Y05 Price in Pakistan?
The official retail Price of Vivo Y05 in Pakistan is Rs. 36,999 for the basic variant of 4GB RAM & 64GB ROM.
Which color options of the Vivo Y05 are available in Pakistan?
In Pakistan, the Vivo Y05 comes with three color options. The available colors are Blue, Black & Platinum.
What is the price of Vivo Y05 4GB/128GB in Pakistan?
The Vivo Y05 price in Pakistan for the 4GB RAM and 128 GB ROM is PKR 40,999.
