Infinix GT 50 Pro Price in Pakistan 12GB RAM 256GB ROM

|
50MP Camera |
Mediatek Dimensity 8400 Ultimate Processor |
|
256/512GB Internal Storage |
6500mAh Battery |
|
12 + 12GB Expandable RAM |
6.78″ AMOLED Capacitive Touchscreen Display |
Infinix GT 50 Pro Price in Pakistan
Are you looking for a gaming phone that has a powerful processor, a hydro flow cooling system like a gaming computer, a smooth display, and a good screen resolution & refresh rate? You have landed at the right place. Here you will get all the details and price of the Infinix GT 50 Pro in Pakistan.
Infinix GT 50 Pro price in Pakistan is Rs. 159,999 for the 12GB/256GB basic version. This is its expected price as the phone has not been launched in Pakistan officially. It also has a top variant with 512GB ROM. The phone does not have a card slot and comes with UFS 4.1. This phone supports the 5G Network.
Infinix GT 50 Pro
Specifications
| Infinix GT 50 Pro Price in Pakistan 12GB/256GB | Rs. 159,999/- |
| Infinix GT 50 Pro Price in Pakistan 12GB/512GB | -/ |
| Technology | GSM /HSPA /LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900/ 1700(AWS)/ 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| Others | – |
| Launched | Not Launched Yet |
| Status | Expected Shortly (14 May) |
| Dimensions | 162.44 x 77.23 x 8.2 mm |
| Weight | 198grams (6.98 oz) |
| Build | Corning Gorilla Glass 7i(front), Plastic frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust-tight and water-resistant (water splashes) |
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, 144Hz, Brightness 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 2664 x 1208 Pixels (~431 PPI density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| OS | Android 16 OS(3 major updates), XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8400 Ultimate (4 nm) |
| CPU | Octa-core (1 x 3.25 GHz Cortex-A725 + 3 x 3.0 GHz Cortex-A725 + 4 x 2.1 GHz Cortex-A725) |
| GPU | Arm Mali G720 MC7 |
| Card slot | No |
| Internal | 256/512GB |
| RAM | 12GB + 12GB Expandable |
| Others | UFS 4.1 |
| Primary | Dual Camera Setup 50 MP, f/1.6 aperture, (wide), dual pixel PDAF, OIS + 8 MP, f/2.2 aperture, (ultrawide) AF, 111° Field of view |
| Features | Dual LED Flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30/60fps, 1080P@30/60/120/240fps, gyro-EIS |
| Secondary | 13 MP, f/2.2 aperture, (wide), Video 4K@30fps, 1080P@30fps |
| Loudspeaker | Yes, dual stereo speakers (Dolby Atmos) |
| 3.5mm jack | No |
| Others | JBL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under-display Optical Fingerprint Sensor, Accelerometer, gyro, proximity, compass, |
| Others | – |
| Capacity | 6500mAh |
| Available Colors | Red Blaze, Silver Glacier, Black Abyss |
More About Infinix GT 50 Pro
Design, Display, and Sound
The phone gives you a decent look with a plastic frame, plastic back, and front glass. On the front side, Corning Gorilla Glass is used to protect the glass. On the back side, at the bottom of the phone, a cooling system is installed, and cooling liquid can be seen to move. Apart from that, RGB lights are installed whose patterns, colors, and timings can be controlled by phone.
On the side of the phone, along with the volume buttons, gaming triggers are installed, which can be used as control buttons during gaming. These gaming triggers can also work as zoom-in and zoom-out buttons for the camera, and by pressing them, you can also take a picture.
It has a 6.78-inch AMOLED display with 1.5K resolution, Gorilla Glass 7i protection, and 4500 nits’ peak brightness. Bright display makes outdoor visibility excellent. It also has a 144Hz refresh rate, which is mostly liked by gamers. It comes with an under-display optical fingerprint sensor.
Performance and Software
The processor installed in the Infinix GT 50 Pro is MediaTek 8400 Ultimate. This is a powerful processor with an AnTuTu score of 2 million. The phone has a 144Hz display, and it has multiple dynamic refresh rates, which means it can move in multiple modes, which are 30Hz, 60Hz, and 144Hz. It gives you a smooth gaming experience, and it comes with a hydro flow cooling system, which basically cools down the device during heavy-duty tasks.
The Infinix GT 50 Pro comes in two variants. The basic variant has 12GB RAM and 256GB storage. It runs Android 16 with Infinix XOS 16. It comes with three major Android updates and 2 years of security patches. Basically, it is a gaming phone, a powerful processor gives the ultimate performance, and a cooling system maintains the high performance for a long time compared to other mobiles.
For PUBG lovers, it gives 120fps at smooth, gives 90fps till HDR, and at ultra HDR it gives 60 fps. It comes with IP64 dust-tight and water-resistant (water splashes).
Camera
On the camera side, a dual camera setup is given, the main camera is a 50 megapixel f/1.6 aperture (wide), and has features like dual pixel PDAF and Optical Image Stabilization. The secondary camera is an 8 megapixel f/2.2 aperture (ultrawide) with AF, and a 111° Field of view.
The back camera can support 4K videos at 30 to 60 frames per second, and 1080P at 30 to 240 fps. This is due to its powerful processor. The front camera is a 13 MP, f/2.2 aperture (wide), and it also supports 4K videos at 30 frames per second. It gives decent colors despite being a 13 megapixel front camera.
Battery
This phone has a massive 6500 mAh battery, which can easily last more than a day. The phone’s wireless charger supports 15W wireless charging, and overall, the phone supports 30W magnetic (MagCharge) wireless charging. If we talk about the charger of the phone, it offers 45W wired charging.
Box Contents
When you open the Infinix GT 50 Pro box, you will get the Mac Charger of the Infinix GT 50 Pro, which not only works as a charges of the phone but also keeps the phone cool. Then there is Type C to C cable for a Mac charger. Furthermore, you will get the SIM ejector pin, some user nanulas, a transparent case with a magnet installed on it, which is used to charge the phone and to attach other magnetic devices like a powerbank. The 45W charging brick and a Type C charging cable.
Pros and Cons of Infinix GT 50 Pro
PROS
CONS
Frequently Asked Questions
What is the Infinix Gt 50 Pro price in Pakistan?
The official Infinix GT 50 Pro Price in Pakistan is Rs. 159,999 for the basic variant of 12GB RAM/256GB ROM. It is the expected official retail price.
Which colors of the Infinix GT 50 Pro are available in Pakistan?
In Pakistan, the Infinix GT 50 Pro comes with three color options. The available colors are Red Blaze, Silver Glacier, and Black Abyss.
