Vivo X300 Pro Price in Pakistan 16GB RAM 512GB ROM

|
50MP Camera |
Mediatek Dimensity 9500 Processor |
|
512GB Internal Storage |
6510mAh Battery |
|
16GB RAM |
6.78″ LTPO AMOLED Display |
Vivo X300 Pro Price in Pakistan
Are you looking for a phone that has a powerful camera setup that gives vibes like a DSLR, a powerful processor, a premium design, and a big battery in a single unit? You have come to the right place. Here you will get all the details & price of Vivo X300 Pro in Pakistan.
Vivo X300 Pro Price in Pakistan is Rs. 349,999 for its only variant of 16GB RAM & 512GB ROM. It comes with a sleek flat design, and its smooth & rounded corners feel comfortable in the hands. It has a big 6.78″ display and weighs 226 grams. It comes in two colors: Phantom Black & Dune Brown.
Vivo X300 Pro
Specifications
| Vivo X300 Pro Price in Pakistan 512GB/16GB RAM | Rs. 349,999/- |
| Technology | GSM /HSPA /LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800/ 850 / 900/ 1700(AWS)/ 1900 / 2100 |
| 4G Bands | 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Bands | SA/NSA |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| Others | – |
| Launched | 02 February 2026 |
| Status | Released, Available |
| Dimensions | 161.98 x 75.48 x 7.99 mm |
| Weight | 226 grams (7.97 oz) |
| Build | Aluminum Alloy frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM (e-SIM) |
| Others | IP68 & IP69 dust-tight and water-resistant (high-pressure water jets and water-immersible for up to 1.5 meters, & 30 minutes) |
| Type | LTPO AMOLED Capacitive Touch Screen, 120Hz, |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 2800 x 1260 Pixels (~453 PPI density) |
| Protection | Armor Glass (Mosh Level 4) |
| OS | Android 16 OS, Origin OS6 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core(1 x 4.1 GHz C10-Ultra + 3 x 3.5 GHz C1-Premium + 4 x 2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Arm G1-Ultra |
| Card slot | No |
| Internal | 512GB |
| RAM | 16GB |
| Others | UFS 4.1 |
| Primary | Triple Camera Setup 50 MP, f/1.57, 24mm(wide), PDAF, OIS, + 200 MP, f/2.67, 85mm (periscopic telephoto), PDAF, OIS, 3.7x optical zoom, + 50 MP, f/2.0, 15mm (ultrawide), AF |
| Features | Zeiss Optics, Color Spectrum Sensor, HDR, panorama, Laser AF, 3D LUT |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080P@30/60/120/240fps, OIS, HDR, gyro-EIS, Dolby Vision |
| Front | 50 MP, f/2.0, 21mm (wide), Zeiss Optics, AF, HDR, Video 4K@30/60fps, 1080P@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes (Powerful dual stereo speakers) |
| 3.5mm jack | No |
| Others | – |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
| Sensors | Under-display Ultrasonic fingerprint Sensor, Accelerometer, gyro, proximity, compass, Satellite Connectivity Support |
| Others | – |
| Capacity | 6510mAh |
| Available Colors | Phantom Black, Dune Brown |
More About Vivo X300 Pro
Design, Display, and Sound
Vivo X300 Pro has a flat, sleek design, and it gives a premium look. It has a large circular camera module with a triple camera setup with ZEISS and the T* coating logo and LED Flash. It has an aluminum frame body. with a 6.78-inch LTPO AMOLED display with Armor Glass (Mosh Level 4) protection on the front side. On the rear side, it has a glass finish and has rounded corners.
Vivo X300 Pro has 4500 nits’ peak brightness, which gives a bright display, making outdoor visibility excellent. It also has a 120Hz refresh rate and comes with an under-display ultrasonic fingerprint reader. It comes with IP68 & IP69 dust-tight and water-resistant means it can bear the high-pressure water jets and water-immersible for up to 1.5 meters, & 30 minutes.
It has powerful dual stereo speakers. The primary speaker is at the bottom of the phone next to the USB port, and the secondary is in the earpiece.
Performance and Software
The Vivo X300 Pro has a Mediatek Dimensity 9500 3nm processor installed in it. This is a powerful processor with an AnTuTu score of about 3.5 million, which is the maximum in Vivo’s smartphones. The phone has a cooling system that gives you a smooth gaming experience like PUBG, and you will feel it when it gives you a smooth display for a long time without any significant drop in frame rate.
It has a VS1 ultraprofarmance chipset which handles post-processing works together to deliver fast imaging & broader screen coverage. The Vivo X300 Pro comes in a single variant of 16GB RAM and 512GB storage. The phone does not have an SD card slot and comes with UFS 4.1 storage. It runs Android 16 OS & Origin OS 6 and comes with five major Android updates and seven years of security patches.
Camera
One of the main highlights of the Vivo X300 Pro is its camera. It has a triple camera setup, and Vivo has collaborated with Zeiss optics. It comes with a 50 MP, f/1.57 aperture, 24mm wide camera with features like PDAF and Optical Image Stabilization. The second 200 MP, f/2.67 aperture 85mm periscopic telephoto camera with features like PDAF, Optical Image Stabilization, and 3.7x optical zoom. Then another 50 MP f/2.0 aperture, 15mm ultrawide camera with features like AF and LED Flash.
The phone’s camera can support 8K videos at 30 frames per second, 4K videos at 30 to 120 frames per second, 1080P video at 30 to 240 frames per second, and has features like Optical Image Stabilization, HDR, gyro-EIS, and Dolby Vision. On the front side of the phone, there is a 50 megapixel f/2.0 aperture, 21mm wide, Zeiss Optics, and it also supports 4K videos at 30 to 60 frames per second and 1080P at 30 & 60 fps. Vivo has put its own image processor, so it gives decent camera results regardless of the processor.
Battery
The Vivo V70 has a massive 6510mAh battery that can easily last more than a day of heavy use, and with lighter use, you can even get one & half days. If we talk about the charging and Battery Setup of the phone, it offers 90W fast wired charging, 40W wireless charging, and also supports reverse wired & wireless charging.
Box Contents
Upon unboxing the Vivo X300, you will receive the device itself, a quick start guide & warranty card, a SIM ejector pin, a USB cable, a preinstalled protective film on the device, a 90W fast-charging brick, and a custom protective phone case.
Pros and Cons of Vivo X300 Pro
PROS
CONS
Frequently Asked Questions
What is the Vivo X300 Pro price in Pakistan?
Vivo X300 Pro Price in Pakistan is Rs. 349,999 for the only variant of 16GB RAM and 512GB ROM. It is the official retail price.
Which colors of the Vivo X300 Pro are available in Pakistan?
In Pakistan, the Vivo X300 Pro comes with two color options. The available colors are Phantom Black and Dune Brown.
