Samsung Galaxy A17 Price in Pakistan 6GB RAM 128GB ROM

|
50MP Camera |
Mediatek Helio G99 (6 nm) Processor |
|
128/256 GB Internal Storage |
5000mAh Battery |
|
6/8 GB RAM |
6.7″ Super AMOLED Display |
Samsung Galaxy A17
Are you looking for the best phone in the range of 60 to 70 thousand in the Pakistani Market with overall good specs and a premium design? You have come to the right place. Here you will get all the details and price of Samsung Galaxy A17 in Pakistan.
Samsung Galaxy A17 Price in Pakistan is 67,499 for its basic variant of 6GB RAM and 128 GB ROM, and 82,999 for 8GB RAM & 256GB ROM. It comes with features like a slim design, a long-lasting battery, and a good camera setup. It has eMMC 5.1 storage, a 5000 mAh battery, and comes in three color options.
Samsung Galaxy A17 Price in Pakistan
Specifications & Price
| Samsung Galaxy A17 Price in Pakistan 6/128 GB | Rs. 67,499/- (57,000 Discounted Price) |
| Samsung Galaxy A17 Price in Pakistan 8/256 GB | Rs. 82,999/- (63,999 Discounted Price) |
| Technology | GSM /HSPA / LTE/ 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900/ 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, |
| Launch Date | 03 October 2025 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.7” |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
| Weight | 190 grams (6.70 oz) |
| Build | Plastic Frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP54 dust-tight and water-resistant (water splashes only) |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 2340 x 1080 Pixels (~382 PPI) |
| Protection | Gorilla Glass Victus |
| Extra features | 90Hz, 800 nits (Peak) |
| OS | Android 15 OS |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (2 x 2.2 GHz Cortex-A76 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G68 MP2 |
| Card slot | Yes |
| RAM | 6/8 GB |
| Internal | 128/256GB |
| Other | eMMC 5.1 |
| Main | Triple Camera setup 50 MP, f/1.8 aperture, (wide) 1./2.76″ AF, OIS + 5MP, f/2.2 aperture (ultrawide), 1/5.0″ + 2 MP , f/2.4 aperture, Macro camera |
| Front | 13 MP, f/2.0 aperture, (wide), 1/3.2″, Video(1080P@30fps) |
| Features | HDR, panorama, LED Flash |
| Video | 1080P@30fps, FHD |
| Loudspeaker | Yes (Dual Speaker) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wifi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes (Region Dependent) |
| Radio | Yes |
| Infrared | No |
| Torch | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted Fingerprint Sensor, Compass, Accelerometer, Proximity, |
| Others | – |
| Capacity | 5000mAh |
| Available Colors | Light Blue, Black, Gray |
More About Samsung Galaxy A17
Design, Display
Samsung Galaxy A17 comes with a premium design and has a combined camera layout with three cameras and an LED Flash. The design is quite different from the Samsung Galaxy A16. The phone has a plastic body and a glass front & back with Corning Gorilla Glass Victus Plus Protection, which means the phone comes with more drop and scratch resistance. It comes with a 7.5 mm thickness and 190 grams of weight.
On the front side, it has a U drop notch and a 6.7-inch Super AMOLED display panel with a 90 Hz adaptive refresh rate. The phone’s display has a pixel density of 382 ppi and 800 nits peak brightness. Samsung Galaxy A17 comes with IP54 dust-tight and water resistance. It has a side-mounted fingerprint sensor. The phone has two nano SIM options and also supports an SD card.
Performance and Software
Samsung Galaxy A17 has a Mediatek Helio G99 (6 -nanometer chip), but its performance is not bad at all in this price range. It has a Mali G68 MP2 GPU. It gives an Antutu score of about 550,000. It comes with Android 15 OS, up to six major Android updates, and OneUI 7.0 user interface
It comes with 6GB RAM and 128GB internal storage for the basic variant, but if you need more storage, you can also go with 8GB RAM & 256GB ROM. It has eMMC 5.1 storage and an SD card option. This phone gives a smooth running on WhatsApp, social media, daily routine work, and scrolling.
Camera
Samsung Galaxy has a triple-camera setup. It has a 50MP main camera with an f/1.8 aperture and features like Auto Focus and optical image stabilization. Then there is a 5MP ultrawide camera with f/2.2 aperture, and a third 2MP f/2.4 aperture macro lens. It also has an LED Flash.
Its back camera supports only 1080P video recording at 30 frames per second. Now moving towards the front camera, it has a 13 megapixel, f/2.0 aperture selfie shooter. The front camera can support 1080P video recording at 30 frames per second.
Battery
Samsung gives a 5000 mAh battery in this phone. Samsung Galaxy A17 comes with a Type-C to Type-C charging cable, which can charge a phone at a speed of 25 W maximum. The phone’s battery gives backup of 1 day and can last more than one day on light usage.
Box Contents
When you unbox the phone, you get the Samsung Galaxy A17 itself, a quick start guide & documentation, products like a SIM ejector tool, and a USB Type-C to C cable, which supports the 25W fast charging. You will not get the protective case or charging brick and have to buy them separately.
Pros and Cons of Samsung Galaxy A17
PROS
CONS
FAQ’s
What is the Samsung Galaxy A17 Price in Pakistan?
The Samsung Galaxy A17 price in Pakistan is Rs. 67,499 for its basic variant of 6GB/ 128GB; this is the official retail price, but its discounted price is Rs. 57,000.
Which color options of the Samsung Galaxy A17 are available in Pakistan?
In Pakistan, the Samsung Galaxy A17 comes with three color options. The available colors are Light Blue, Black, and Gray.
What is the Samsung Galaxy A17 Price in Pakistan 8GB/256GB?
The Samsung Galaxy A17 price in Pakistan is Rs. 82,999 for its top variant of 8GB/ 256GB; this is the official retail price, but its discounted price is Rs. 63,999.
