Oppo Find X9 Price in Pakistan 12GB RAM 256GB ROM

|
50MP Camera |
Mediatek Dimensity 9500 Processor |
|
256/512GB Internal Storage |
7025mAh Battery |
|
12/16 GB RAM |
AMOLED Capacitive Touchscreen Display |
Oppo Find X9
Do you want to buy a flagship-level Oppo Phone with features like a powerful camera setup in collaboration with Hasselblad, a powerful processor, a big battery, and super-fast charging at a price under 2 lacs? You are at the right place. Here you will get all the details and price of the Oppo Find X9 in Pakistan.
Oppo Find X9 Price in Pakistan is expected to be Rs 180,000 for its basic variant of 12GB RAM and 256GB ROM. It also has two top variants: 12GB RAM & 512GB ROM, and 16GB RAM & 512GB ROM. It comes with a quad camera setup with a 50MP main camera and a 7025 mAh battery.
Oppo Find X9 Price in Pakistan
Specifications & Price
| Oppo Find X9 Price in Pakistan 12GB/256GB | Rs. 180,000/- (Expected) |
| Oppo Find X9 Price in Pakistan 12GB/512GB | Rs. ——– |
| Oppo Find X9 Price in Pakistan 16GB/512GB | Rs. ——– |
| Technology | GSM /HSPA / LTE/ 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800/ 850 / 900/ 1700(AWS)/ 1900/ 2100 |
| 4G Bands | LTE FDD band 1/2/3/4/5/7/8/12/13/17/18/19/20/26/28/32/66 LTE TDD band 38//39/40/41/42/48 |
| 5G Bands | SA/NSA |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| Launched | May 2026 (Expected) |
| Status | Not Released Yet |
| Size | 6.59” |
| Dimensions | 156.98 x 73.93 x 7.99 mm |
| Weight | 203 grams (7.16 oz) |
| Build | Aluminium Frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP68/IP69 dust-tight and water-resistant (designed to resist high-pressure water jets and submersion) |
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen, 1B colors |
| Size | 6.59 inches |
| Resolution | 2760 x 1256 Pixels (~460 PPI) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| Extra features | 120Hz, HDR10+, 3600 nits (Peak) |
| OS | Android 16 OS |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (1 x 4.2 GHz C1-Ultra + 3 x 3.50 GHz C1-Premium + 4 x 2.7 GHz C1-Pro) |
| GPU | Arm Mali Drage MC12 |
| Card slot | N/A |
| Internal | 256/512GB |
| RAM | 12/16GB |
| UFS | 4.1 |
| Main | Quad camera setup 50 MP, f/1.6aperture, FOV 85°, 23mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.6 aperture, FOV 33°, 73mm (periscopic telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0aperture, FOV 120°, 15mm (ultrawide), multi-directional PDAF 2 MP, f/2,4aperture, FOV 88°, LED Flash |
| Front | 32 MP, f/2.4aperture 21mm (wide), PDAF, HDR, Panorama, Video(4K@30/60fps, 1080P@30/60fps, gyro-EIS) |
| Features | Hasselblad Color Calibration, Laser AF, HDR, Color spectrum sensor, panorama |
| Video | 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60f/120fps, gyro-EIS, HDR |
| Loudspeaker | Yes (Advanced Dual stereo Speaker) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Radio | No |
| Torch | Yes |
| USB | USB Type-C, OTG |
| Sensors | Under-Display Ultrasonic Fingerprint Sensor, Gyro, Compass, Accelerometer, Proximity, Circle to search |
| Others | – |
| Capacity | 7525mAh |
| Available Colors | Titanium Grey, Velvet Red, Space Black |
More About Oppo Find X9
Design, Display
Oppo Find X9 has a premium, boxy design. It has a quad-camera module and Hasselblad-branded LED Flash on the back of the phone. It has an aluminium body frame, a glass back, and a glass front with Corning Gorilla Glass 7i protection. The device is 7.99mm thick and weighs only 203 grams, which feels like a lightweight device despite a big battery.
The phone comes with IP68 and IP69 dust-tight and water resistance, which means it can withstand full submersion, and it can easily handle high-pressure water jets. The device has 6.59 inches AMOLED display panel with full HDR10+ resolution. The phone’s display has a pixel density of 460 ppi and comes with a 1256 x 2760 pixel resolution. It has a brightness level up to 3600 nits, and the screen is visible even in light.
Performance and Software
The processor installed in Oppo Find X9 is loaded with Mediatek Dimensity 9500 (3-nanometer) 5G chip, which is a powerful processor in the world of Android. It gives an Antutu score of over 3.2 million, which is good for game lovers. On PUBG, you can enjoy a smooth experience and get maximum frame rate, but it may lag over long sessions. It has an under-display ultrasonic fingerprint sensor, which gives good results even with oily & wet hands.
The device comes with 12 & 16 GB LPDDR5X RAM and comes with 256GB & 512GB internal storage. It has UFS 4.1 and does not support an SD card slot. It comes with Android 16 OS, with up to five major Android updates, and Oppo’s ColorOS 16 is installed. It comes with AI features, like AI Search, AI Translate, AI Writer, and AI VoiceScribe. It has Dolby Vision & HDR Vivid. It comes with a 120 Hz adaptive refresh rate.
Camera
Oppo Find X9 is better known for its camera setup, and Oppo has collaborated with Hasselblad. It has a quad camera setup. It has a main 50 MP, f/1.6aperture, 23mm wide camera with features like PDAF & Optical Image Stabilization, and 85° field of view. The second 50 MP, f/2.6 aperture, 73mm periscopic telephoto camera, and it also has features like PDAF, OIS & 3x optical zoom. The third 50 MP, f/2.0aperture, 15mm ultrawide camera with features like multi-directional PDAF.
It also has a 2 MP, f/2,4aperture monochrome camera and LED Flash with Hasselblad branding. On the front side, there is a 32 MP f/2.4 aperture 21 mm wide camera with features like Portrait and Panorama. It can shoot Video in 4K at 30 to 60 frames per second and in 1080P at 30 to 60frames per second, with features like gyro-EIS
Back cameras can shoot video up to 4K at 30 to 120 frames per second and in 1080P at 30 to 120 frames per second, with features like gyro-EIS and HDR.
Battery
As far as the battery is concerned, Oppo Find X9 comes with a 7025 mAh battery, which is quite impressive. It supports 80-watt wired charging & 50-watt wireless charging, which makes it one of the fastest wireless charging phones.
Box Contents
When you unbox the phone, you get the Oppo Find X9 itself, some user manuals, products like a SIM ejector tool, a Type-C charging cable, a protective case, and an 80W Super VOOC charging brick (Subject to the Market).
Pros and Cons of Oppo Find X9
PROS
CONS
FAQ’s
What is the Oppo Find X9 price in Pakistan?
The Oppo Find X9 price in Pakistan is expected to be Rs. 180,000 for the 12GB/256GB variant, which is the expected price, and it may vary.
Which color options of the Oppo Find X9 are available in Pakistan?
In Pakistan, the Oppo Find X9 comes with three color options. The available colors are Titanium Grey, Velvet Red, and Space Black.
What are the other variants of the Oppo Find X9 in Pakistan?
The other two variants of Oppo Find X9 in Pakistan are 12GB/512GB and 16GB/512GB.
