Infinix Smart 20 Price in Pakistan 4GB RAM 64GB ROM

|
50MP Camera |
Mediatek Helio G81 Ultimate Processor |
|
64/128GB Internal Storage |
5200mAh Battery |
|
4 + 4GB Extended RAM |
6.78″ IPS LCD Display |
Infinix Smart 20 Price in Pakistan
Are you looking for a low-budget Infinix Phone with features like a smooth display, a lightweight design, and UltraLink Contact Technology in a single unit? The latest Infinix Smart 20 is exactly for you. Here you will get all the latest details and price of Infinix Smart 20 in Pakistan.
Infinix Smart 20 Price in Pakistan is Rs. 30,999 for the basic version of 4GB RAM & 64GB ROM, and Rs. 34,999 for 4GB RAM & 128GB ROM. It also supports a Micro SD card slot. Infinix has installed the MediaTek Helio G81 ultimate processor in the device. The device has a smooth display, 7.7mm thickness, and weighs only 200 grams.
Infinix Smart 20
Specifications
| Infinix Smart 20 Price in Pakistan 4/64 GB | Rs. 30,999/- |
| Infinix Smart 20 Price in Pakistan 4/128 GB | Rs. 34,999/- |
| Technology | GSM /HSPA /LTE / 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS)/ 1900/ 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, |
| Others | – |
| Announced | 15 May, 2026 |
| Status | Released, Available |
| Dimensions | 167.7 x 78.8 x 7.7 mm |
| Weight | 200grams (7.05 oz) |
| Build | N/A |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust-tight and water-resistant (water splashes) |
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Refreshrate | 120 Hz |
| Brightness | 700 nits (Peak) |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 720 x 1576 Pixels (~259 PPI density) |
| Protection | N/A |
| OS | Android 16 OS, XOS 16 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultimate (12nm) |
| CPU | Octa-core(2 x 2.0 GHz Cortex-A75 + 6 x 1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G52 MC2 |
| Card slot | Yes |
| Internal | 64/128GB |
| RAM | 4GB (4Gb Extendable RAM) |
| Others | eMMC 5.1 |
| Primary | 8 MP (wide) f/2.0 aperture, Auto Focus |
| Front | 8 MP (wide) f/2.0 aperture, Video(1440P@30fps, 1080P@30fps) |
| Features | Dual LED Flash, panorama |
| Video | 1440P@30fps, 1080P@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Others | – |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted Fingerprint Sensor, Accelerometer, Proximity, Compass, |
| Others | – |
| Capacity | 5200mAh |
| Available Colors | Polaris Titanium, Shadow Black, Cloudline Blue, Sunlike Orange |
More About Infinix Smart 20
Design, Display, and Sound
Infinix Smart 20 has a sleek, modern design with a flat back & slightly rounded corners. It has a similar design to the Infinix Note 60 series. It has a shinier separate camera module. On the front side of the phone, there is a 6.78-inch IPS LCD Capacitive Touchscreen. It has a plastic frame body and a plastic back.
It comes with IP64 dust-tight and water-resistant technology (water splashes). It comes in four color options: Polaris Titanium, Shadow Black, Cloudline Blue, and Sunlike Orange. The device has 700 nits’ peak brightness and a 120Hz refresh rate. It comes with a side-mounted fingerprint sensor. For media, it has a stereo speaker and a traditional 3.5mm jack.
Performance and Software
Infinix Smart 20 is loaded with Mediatek Helio G81 Ultimate 12 nanometer 4G chip and Mali G52 MC2 GPU. It gives an AnTuTu score of over 250K, which means the device will give smooth results on WhatsApp, social media, and daily routine scrolling, but it is not a gaming phone due to a weak processor.
The Infinix Smart 20 comes in two variants, with 4GB RAM and 64/128GB internal storage. Its RAM is expandable up to 8GB RAM. It comes with eMMC 5.1 storage, which is not impressive. It runs Android 16 with XOS 16. The phone also has Ultralink Free Offline Contact technology, which means you can connect to another device with the same technology up to 1 Km. It also has voiceprint noise reduction technology.
Camera
On the camera side, Infinix Smart 20 has an average setup as it comes with a single 8MP f/2.0 aperture rear camera with features like Auto Focus & Vlog camera. It only supports 1440P at 30 frames per second and 1080P at 30 frames per second.
On the front side, you will also get an 8MP f/2.0 aperture selfie shooter, which is again below average. It can also shoot video in 1080P@30fps and 1440P@30fps videos.
Battery
Infinix Smart 20 has a 5200mAh silicon-carbon battery. It offers a 15W charging setup, which is a setback as it will take a long time to fully charge the phone, and 5W reverse charging.
Box Contents
On unboxing, you will get the Infinix Smart 20 itself, some user manuals & paperwork, a colored soft protective case, a 15W charging brick, a SIM ejector pin, and a USB Type-C Cable.
Pros and Cons of Infinix Smart 20
PROS
CONS
Frequently Asked Questions
What is the Infinix Smart 20 price in Pakistan?
Infinix Smart 20 Price in Pakistan is Rs. 30,999 for 4GB RAM & 64GB ROM. It is the official retail price.
Which colors of the Infinix Note Edge are available in Pakistan?
In Pakistan, the Infinix Note Edge comes with four color options. The available colors are Polaris Titanium, Shadow Black, Cloudline Blue, and Sunlike Orange.
What is the Infinix Smart 20 price in Pakistan for the 4GB/128GB?
The official retail price of Infinix Smart 20 in Pakistan is Rs. 34,999 for 4GB RAM & 128GB ROM.
