Samsung Galaxy S26 Plus Price in Pakistan 12GB RAM 256GB ROM

|
50MP Camera |
Exynos 2600 (2nm) Processor |
|
256/512 GB Internal Storage |
4900mAh Battery |
|
12 GB RAM |
Dynamic LTPO AMOLED 2X Capacitive Touchscreen Display |
Samsung Galaxy S26 Plus
Are you looking for a phone with a similar design and almost similar features to the Samsung Galaxy S26 Ultra, but at a lower price? You have landed at the right place, as the Samsung Galaxy S26 Plus is for you, with similar features but at a low price.
Samsung Galaxy S26 Plus Price in Pakistan is 364,999 for its basic version, which is loaded with 12GB RAM and 256 GB ROM, and the top variant comes with 12GB RAM and 512GB ROM in case you need more internal storage. The device has a triple camera setup with many features, a more curved design, comes with UFS 4.0, and a 4900 mAh battery.
Samsung Galaxy S26 Plus Price in Pakistan
Specifications & Price
| Samsung Galaxy S26 Plus Price in Pakistan 12/256 GB | Rs. 364,999/- |
| Samsung Galaxy S26 Plus Price in Pakistan 12/512 GB | Rs. 409,999/- |
| Technology | GSM /HSPA / LTE/ 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900/ 2100 |
| 3G Bands | HSDPA 800/ 850 / 900/ 1700(AWS)/ 1900/ 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) |
| 5G Bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| Samsung S26 Ultra Launch Date | 26 February 2026 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.7” |
| Dimensions | 158.4 x 75.8 x 7.3 mm |
| Weight | 190 grams (6.70 oz) |
| Build | Aluminium Frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM (e-SIM option is also available) |
| Others | IP68 dust-tight and water-resistant (designed to resist water submersion) |
| Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1440 x 3120 Pixels (~516 PPI) |
| Brightness | 2600 nits (Peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Extra features | 120Hz, HDR 10+ |
| OS | Android 16 OS |
| Chipset | Exynos 2600 (2nm) |
| CPU | Deca-core (1 x 3.80GHz C-1 Ultra + 3 x 3.25GHz C-1 Pro + 6 x 2.75GHz C-1 Pro) |
| GPU | Xclipse 960 |
| Card slot | N/A |
| Internal | 256/512GB Internal and 12 GB RAM |
| UFS | 4.0 |
| Main | Triple Camera setup 50 MP, f/1.8 aperture, 24mm (wide) 1./1.56″ Dual Pixel PDAF, Optical Image Stabilization, 12 MP, f/2.2 aperture, 13mm (Ultrawide), 120 degree FOV 10 MP f/2.4 aperture, 67mm (telephoto), PDAF, Optical Image Stabilization, 3x optical zoom |
| Front | 12 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.2″, HDR, dual pixel PDAF, HDR10+, Video(4K@30/60fps, 1080P) |
| Features | Super Steady Video, LED Flash, Laser AF, Best Face, Auto-HDR, panorama, |
| Video | 8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR 10-bit, HDR+, stereo sound record, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes (High Quality stereo Speaker) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wifi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared | No |
| Torch | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, DisplayPort 1.2, OTG |
| Sensors | Under-Display Ultrasonic Fingerprint Sensor, Gyro, Compass, Barometer, Accelerometer, Proximity, Samsung Wired & Wireless Dex, UWB |
| Others | – |
| Capacity | 4900mAh |
| Available Colors | Cobalt Violet, Black, White, Sky Blue |
More About Samsung Galaxy S26 Plus
Design, Display
Samsung Galaxy S26 Plus comes with a sleek, flat body and rounded corners. It has a unified camera module with a triple camera setup on the top left side of the phone & an LED Flash outside the camera module. The phone comes with an aluminum frame, a glass back, and a glass front with Corning Gorilla Glass Victus 2 protection. Phone’s thickness is 7.3mm, and it weighs only 190 grams, which is impressive
The device has a 6.7-inch Dynamic LTPO AMOLED 2X Capacitive Touchscreen. The phone’s display has a pixel density of 516 ppi and a 120 Hz adaptive refresh rate. It comes with IP68 dust-tight and water-resistant technology and is immersible in water up to 1.5 meters & 30 minutes. The phone has a brightness level up to 2600 nits and an under-display ultrasonic fingerprint sensor.
Performance and Software
The processor installed in the Samsung Galaxy S26 Plus is Exynos 2600, 2 nano meter 5G chip, comes with Xclipse 960 GPU, and Deca-core CPU. It is one of the most powerful processors in the world of Android, and the world’s first 2nm smartphone chip. It gives an Antutu score of nearly 3 million, and gives a smooth gaming experience with a high frame rate.
Samsung has also added a vapor chamber, which cools the phone during long gaming sessions. It has 12GB RAM and 256/512GB internal storage, and UFS 4.0 with no SD card option. It comes with Android 16, with up to seven major Android updates. It has features like Gyro, Compass, Barometer, Accelerometer, Proximity, Samsung Wired & Wireless Dex, and UWB.
Camera
Samsung Galaxy S26 Plus comes with a triple-camera setup. It has a 50 MP, f/1.8 aperture main camera with a 24mm wide-angle lens and has features like Dual Pixel PDAF & Optical Image Stabilization. Then there is a 12 MP, f/2.2 aperture secondary camera with a 13mm Ultrawide angle lens & support 120 degree FOV. The third 10 MP f/2.4 aperture, 67mm telephoto camera with features like PDAF, Optical Image Stabilization, and 3x optical zoom.
On the front side, a 12 MP, f/2.2 aperture selfie shooter with a 26mm wide-angle lens is installed with features like HDR, dual pixel PDAF, and HDR10+. If we talk about the video shooting, its back camera setup supports 8K video at 24 to 30 fps, 4K video at 30 to 60 fps, and 1080p at 30 to 240 frames per second with features HDR 10-bit, HDR+, stereo sound recording, gyro-EIS. Front camera supports 4K video at 30 to60fps and 1080p at 30 to60fps.
It also has some additional features: Super Steady Video, Laser AF, Best Face, Auto-HDR, and panorama, and comes with an LED Flash on the back side.
Battery
As far as the battery is concerned, the Samsung Galaxy Plus comes with a 4900 mAh battery. It comes with a Type-C to Type-C cable, which can charge a phone at a speed of 45 W, and can go from 0 to 70% in just 30 minutes. It supports wireless charging & also reverse wireless charging. From a battery point of view, this phone is far behind as other brands offer a bigger battery setup.
Box Contents
When you unbox the phone, you get your Samsung Galaxy Plus itself, a user’s manual, products like a SIM ejector tool, and a USB Type-C to Type-C cable, which supports the 45W fast charging. You have to buy a charging brick separately as it does not come in the phone’s box.
Pros and Cons of Samsung Galaxy S26 Plus
PROS
CONS
FAQ’s
What is the Samsung Galaxy S26 Plus Price in Pakistan?
The Price of the Samsung Galaxy S26 Plus in Pakistan is Rs. 364,999 for the basic variant of 12GB/ 256GB, which is the official retail price.
Which color options of the Samsung Galaxy S26 Plus are available in Pakistan?
In Pakistan, the Samsung Galaxy S26 Plus comes with four color options. The available colors are Cobalt Violet, Black, White, and Sky Blue.
What is the Samsung Galaxy S26 Plus Price in Pakistan for the 12GB/512GB variant?
The Samsung Galaxy S26 Plus price in Pakistan is Rs 409,999 for the 12GB/512GB version.
What are the other models of the Samsung Galaxy S26 Series?
The other models of the Samsung Galaxy S26 series are Samsung Galaxy S26 Ultra & Samsung Galaxy S26.
