Realme C85 Pro Price in Pakistan 8GB RAM 128GB ROM

|
50MP Camera |
Qualcomm Snapdragon 685 6nm Processor |
|
128/256GB Internal Storage |
7000mAh Battery |
|
8GB RAM |
6.8″ AMOLED Capacitive 120Hz Display |
Realme C85 Pro Price in Pakistan
Are you looking for a phone with an impressive design, a big & smooth display, and a massive battery in a budget-friendly phone? You are in the right place. Realme C85 is a good choice for you. Here you will find all the details and price of the Realme C85 Pro in Pakistan.
Realme C85 Pro price in Pakistan is Rs. 61,999 for the basic variant of 8GB RAM and 128GB ROM, but if you need more storage, you can also go with the top variant of 8GB RAM & 256GB ROM, and this phone also supports an SD card. This phone comes with a single camera setup and a massive 7000 mAh battery.
Realme C85 Pro
Specifications
| Realme C85 Pro Price in Pakistan 8GB/128GB | Rs. 61,999/- |
| Realme C85 Pro Price in Pakistan 8GB/256GB | Rs. 64,999/- |
| Technology | GSM /HSPA /LTE / SA/NSA |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Bands | – |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, |
| Others | – |
| Launched | 11 November 2025 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.8” |
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 8.1 mm |
| Weight | 205 grams (7.23 oz) |
| Build | Plastic Frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP69 Pro dust-tight and water-resistant(Resists high-pressure water jets & Immersible up to 1.5m for 30 minutes) |
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen 120 Hz |
| Brighness | 4000 nits(peak) |
| Size | 6.8 inches |
| Resolution | 2344 x 1080 Pixels (~381 PPI density) |
| Protection | N/A |
| OS | Android 15 OS |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 6 nanometer |
| CPU | Octa-core (2 x 2.8 GHz Cortex-A73 + 4 x 1.9 GHz Cortex-A53 ) |
| GPU | Adreno [email protected] GHz |
| Card slot | Yes |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128/256GB |
| Others | UFS 2.2 |
| Primary | Single camera setup 50 MP, f/1.8, 28mm wide camera 75° FOV, 5P lens, PDAF, |
| Features | HDR, Panorama |
| Video | 1080P@30/60fps, 720P@30/120fps Gyro-EIS, |
| Front | 8 MP, f/2.0 26mm wide camera, 80° FOV 4P lens panorama, Video(1080@30fps) |
| Loudspeaker | Yes Stereo Speaker(300% volume boost) |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes (Depends upon region) |
| Radio | Yes |
| Infrared | No |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Side-mounted Fingerprint sensor, Accelerometer, Compass, Proximity |
| Others | – |
| Capacity | 7000mAh |
| Available Colors | Peacock Green, Parrot Purple |
More About Realme C85 Pro
Design, Display
Realme C85 Pro has a stylish and feather-inspired design on the back. It has a separate camera module with a single actual camera, two decorative camera rings, and a single LED Flash. The phone comes with a plastic frame, a plastic back, and a glass front. It comes in two different colors: Parrot Purple & Peacock Green.
Realme C85 Pro has a 6.8-inch AMOLED Capacitive Touchscreen with a 120Hz refresh rate. Peak brightness can go up to 4000 nits and has a 2344 x 1080 pixel resolution and 381 pixel density. It has a side-mounted Fingerprint sensor. It comes with IP69 Pro dust-tight and water-resistant technology, which means it can resist high-pressure water jets & Immersible up to 1.5m for 30 minutes.
Performance and Software
Realme C85 Pro has the Qualcomm Snapdragon 685 6-nanometer 4G chipset and Adreno 610 GPU. It gives an Antutu score of over 3 lacs, which means this phone will perform well on daily tasks, scrolling, and light games, but not built for heavy gaming like PUBG and Call of Duty, etc.
Realme C85 Pro has Android 15 with Realme UI 6.0, with 2 major Android updates. It comes with 8GB RAM and 128/256GB ROM. The device supports 2 Nano SIMs and a Micro SD card. It has UFS 2.2 storage.
Camera
Camera is not the priority of this phone, as the Realme C85 Pro comes with a single 50 MP f/1.8 aperture, 28mm wide camera with 75° Field of View & 5P lens, with features like PDAF and some advanced AI built-in editing tools. It can record only in 1080P at 30 to 60 frames per second and 720P at 30 to 120 frames per second.
On the front side, it comes with an 8 MP, f/2.0 aperture, 26mm wide camera, with 80° Field of View & 4P lens with features like panorama. It can record video in 1080P at 30 frames per second.
Battery
Realme C85 Pro has a massive 7000mAh titan battery, which is one of the phone’s strengths. Its battery is good enough for one day of heavy usage and can last more than 2 days on normal use. It comes with a 45W charging setup. It also supports reverse wire charging, and Realme promises six years of battery health.
Box Contents
On opening the phone’s box, you will get your device itself, some user manuals, products like a SIM ejector tool, a protective phone case, a 45W charging brick, and a USB Type-C cable.
Pros and Cons of Realme C85 Pro
PROS
CONS
Frequently Asked Questions
What is the Realme C85 Pro Price in Pakistan?
Realme C85 Pro price in Pakistan is Rs. 61,999. It is the official retail price of the device; you may get a discount.
Which colors of the Realme C85 Pro are available in Pakistan?
In Pakistan, the Realme C85 Pro comes with two color options: Peacock Green and Parrot Purple.
What is the Realme C85 Pro Price in Pakistan 8GB/256GB?
Realme C85 Pro price in Pakistan is Rs. 64,999 for 8GB RAM & 256GB ROM. It is the official retail price.
