Vivo Y29 Price in Pakistan 8GB RAM 128GB ROM

|
50MP Camera |
Qualcomm Snapdragon 685 (6 nm) Processor |
|
128/256GB Internal Storage |
6500mAh Battery |
|
8 GB RAM |
6.68″ IPS LCD Capacitive Touchscreen Display |
Vivo Y29
Are you looking for a Vivo budget-friendly phone with features like a big display, a massive battery, and a fast charging setup? You are at the right place. Here you will get all the details and price of Vivo Y29 in Pakistan.
Vivo Y29 Price in Pakistan is Rs. 49,999, for its basic variant of 8GB RAM and 128GB ROM. It also comes in 8GB RAM & 256GB ROM. It supports the hybrid card slot, which means you can also increase internal storage with one nano SIM. It has eMMC 5.1 storage.
Vivo Y29 Price in Pakistan
Specifications & Price
| Vivo Y29 Price in Pakistan 8GB/128GB | Rs. 49,999/- |
| Vivo Y29 Price in Pakistan 8GB/256GB | Rs. 60,999/- |
| Technology | GSM /HSPA / LTE/ 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Bands | – |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, |
| Launched | 20 May 2025 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.68” |
| Dimensions | 165.7 x 76.3 x 8.19 mm |
| Weight | 204 grams (7.20 oz) |
| Build | Plastic Frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust-tight and water-resistant (Water splashes only) |
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.68 inches |
| Resolution | 720 x 1608 Pixels (~264 PPI) |
| Protection | Schott Glass |
| Brightness | 1000 nits (Peak) |
| Extra features | 120Hz |
| OS | Android 15 OS |
| Chipset | Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nm) |
| CPU | Octa-core (4 x 2.8 GHz Cortex A-73 + 4 x 1.9 GHz Cortex A-53) |
| GPU | Adreno 610 |
| Card slot | Hybrid Card Slot |
| RAM | 8GB |
| Internal | 128/256GB |
| UFS | N/A |
| Others | eMMC 5.1 |
| Main | Dual camera setup 50 MP, f/1.8 aperture, wide, PDAF, 2 MP, f/2.4, Bokeh/Depth Camera Ring LED Flash, LED Flash |
| Front | 8 MP, f/2.0, wide-angle, Video(1080p@30fps) |
| Features | Panorama, Document, Dual View, Portrait, Night |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes (Dual stereo Speaker) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| Torch | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, Display port, OTG |
| Sensors | Side-mounted Fingerprint Sensor, Compass, Proximity, Accelerometer, Circle to search |
| Others | – |
| Capacity | 6500mAh |
| Available Colors | Noble Brown, Elegant White |
More About Vivo Y29
Design, Display
Vivo Y29 comes with an ultra-slim premium design and curved edges. It has a separate, slightly protruding camera module with dual camera, a Ring LED flash, and another LED Flash. The phone is built of a plastic frame, a glass front with Schott Glass protection, and a composite plastic back. It also features an anti-drop armor design to resist damage due to drops.
The phone comes with IP64 dust-tight and water resistance, which means it will not take full submersion and only resist water splashes. The device has 6.68 inches IPS LCD Capacitive touchscreen with an adaptive 120 Hz refresh rate and a pixel density of 264 ppi. The phone has a brightness level up to 1000 nits and comes with a side-mounted fingerprint sensor.
Performance and Software
The processor installed in this mobile phone is the Qualcomm SM6225 Snapdragon 685 (6 nanometer chip) and Adreno 610 GPU. It is an entry-level processor, and it could have been better. The device gives an Antutu score of nearly 0.4 million, which means it will give smooth running on scrolling, multitasking, and on casual gaming, but will lag and get heated on heavy tasks & heavy gaming.
It comes with Android 15, on which Funtouch OS 15 is installed, with two major Android updates and 3 years of security patches. It has 8 GB LPDDR4X RAM, 128/256GB internal storage, and comes with eMMC 5.1 storage. It also supports an SD card option, which means you can increase internal storage.
Camera
Vivo Y29 comes with a dual camera setup. On the rear side, it has a main 50 megapixel, f/1.8 aperture, wide-angle camera with features like PDAF and different scene modes. Then there is another 2 MP, f/2.4 aperture, Bokeh/Depth Camera with a Ring LED Flash and an LED Flash.
On the front side, Vivo has installed an 8 MP, f/2.0 aperture, wide-angle selfie shooter. Both front and rear cameras can record video in 1080p at 30 frames per second.
Battery
Xiaomi gives a massive 6500 mAh battery in this phone, which is one of the highlights of this phone. It comes with a 44 W flash Charge and reverse wired charging. Vivo claims that it will take only 41 minutes to charge from 0 to 50% and just 90 minutes to fully charge the 6500 mAh battery.
Box Contents
When you unbox the phone, you will get the Vivo Y29 itself, a warranty card & some user manuals, products like a SIM ejector tool, a plastic case, a 44W charging brick, and a USB Type-C cable.
Pros and Cons of Vivo Y29
Pros
Cons
FAQ’s
What is the Vivo Y29 Price in Pakistan?
The Vivo Y29 Price in Pakistan is Rs. 49,999 for its basic variant of 8GB/ 128GB, which is the official retail price.
Which color options of the Vivo Y29 are available in Pakistan?
In Pakistan, the Vivo Y29 comes with two color options. The available colors are Noble Brown and Elegant White.
What is the Vivo Y29 Price in Pakistan, 8GB/256GB?
The price of the Vivo Y29 in Pakistan is Rs. 60,999 for its top variant of 8GB/ 256GB, which is the official retail price.
