Infinix Hot 50 Pro Price in Pakistan 8GB RAM 128GB ROM

|
50MP Camera |
Mediatek Helio G100 Processor |
|
128 GB Internal Storage |
5000mAh Battery |
|
8 GB RAM |
6.78″ AMOLED Capacitive Touchscreen Display |
Infinix Hot 50 Pro
Are you looking for a budget-friendly phone with features like a durable build, a slim & lightweight profile, and a decent camera? You are at the right place. Here you will get all details and the price of the Infinix Hot 50 Pro in Pakistan.
Infinix Hot 50 Pro Price in Pakistan is Rs. 41,999, and it comes in a single variant in Pakistan with 8GB RAM & 128GB ROM. It also supports an SD card in case you need more internal storage. It has a smooth display with a 120 Hz refresh rate. It comes with UFS 2.1 storage.
Infinix Hot 50 Pro Price in Pakistan
Specifications & Price
| Infinix Hot 50 Pro Price in Pakistan 8GB/128GB | Rs. 41,999/- |
| Technology | GSM /HSPA / LTE/ 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800/ 900/ 1700(AWS)/ 1900/ 2100 |
| 4G Bands | LTE |
| 5G Bands | – |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, |
| Launched | 19 October 2024 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.78” |
| Dimensions | 166.98 x 76.4 x 7.4 mm |
| Weight | 190 grams (6.70 oz) |
| Build | Plastic Frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP54 dust-tight and splash-resistant |
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (~393 PPI) |
| Protection | N/A |
| Brightness | 1800 nits (Peak) |
| Extra features | 120Hz, Always On Display |
| OS | Android 14 OS |
| Chipset | Mediatek Helio G100 6nm |
| CPU | Octa-core (2 x 2.2 GHz Cortex-A76 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G57 MC2 |
| Card slot | Yes |
| Internal | 128GB |
| RAM | 8GB |
| UFS | 2.2 |
| Main | Dual camera setup 50 MP, f/1.6 aperture, 27mm (wide), AF, 2 MP, f/2.4 aperture, Depth camera |
| Front | 13 MP, f/2.2 aperture, (wide), Video(1080p@30/60fps) |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Others | – |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| Torch | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under-Display Optical Fingerprint Sensor, Compass, Proximity, Accelerometer |
| Others | – |
| Capacity | 5000 mAh |
| Available Colors | Glacier Blue, Dreamy Purple, Titanium Grey, Sleek Black, Blossom Pink |
More About Infinix Hot 50 Pro
Design, Display
Infinix Hot 50 Pro comes with a slim body and slightly curved edges. It has a separate camera module with two actual cameras & a decorative ring, and an LED Flash is installed outside the camera module. It has a plastic frame, a matte finish plastic back to withstand fingerprints, and a glass front.
The phone comes with IP54 dust-tight and splash resistance, which means it will withstand water splashes only. It comes with a 6.78-inch AMOLED display with an adaptive 120 Hz refresh rate and pixel density of 393 ppi. The phone is 7.4 mm thick and weighs only 190 grams. It has a brightness level up to 1800 nits and comes with an optical under-display fingerprint sensor.
Performance and Software
The processor installed in the Infinix Hot 50 Pro is the MediaTek Helio G100 (6-nanometer chip) with a Mali G57 MC2 GPU. The device gives an Antutu score of nearly 0.6 million, which means it will give smooth running on scrolling, social media, & on light gaming without any lag, but it is not built for heavy gaming.
It comes with Android 14, on which XOS 14.5 is installed, with one major Android update and security updates. It has 8 GB RAM, and has 256GB internal storage, and comes with UFS 2.1 storage. It supports dual nano SIMs along with an SD card option, which means you can expand your internal storage if needed.
Camera
Infinix Hot 50 Pro has a dual camera setup. It comes with a main 50 megapixel, f/1.6 aperture, 27mm wide camera with features like AF. Then there is a 2 megapixel, f/2.4 aperture, which is called the Depth camera by Infinix. Its rear camera can shoot video in 1440p at 30 frames per second and 1080p at 30 to 60 frames per second.
On the front side, Infinix has installed a 13 MP, f/2.2 aperture, wide-angle selfie shooter, and it can shoot videos in 1080p at 30 to 60 frames per second.
Battery
Infinix Hot 50 Pro comes with a 5000 mAh Lithium Polymer battery and a 33-watt charger, which can charge your mobile in just 75 minutes from 0 to 100%. It does not support wireless charging, reverse charging, or bypass charging.
Box Contents
When you unbox the phone, you will get the device itself, a quick start guide & warranty card, products like a SIM ejector tool, a hard plastic case, a 33W fast charging brick, and a USB Type-C cable.
Pros and Cons of Infinix Hot 50 Pro
Pros
Cons
FAQ’s
What is the Infinix Hot 50 Pro Price in Pakistan?
The Infinix Hot 50 Pro Price in Pakistan is Rs. 41,999 for the basic variant of 8GB/ 128GB, which is the official retail price.
Which color options of the Infinix Hot 50 Pro are available in Pakistan?
In Pakistan, the Infinix Hot 50 Pro comes with five color options. The available colors are Glacier Blue, Dreamy Purple, Titanium Grey, Sleek Black, and Blossom Pink.
What is the Infinix Hot 50 Pro Plus Price in Pakistan?
The Infinix Hot 50 Pro Plus Price in Pakistan is Rs. 56,999 for the 8GB/256GB variant.
