Infinix Note 50 Pro Price in Pakistan 12GB RAM 256GB ROM

|
50MP Camera |
Mediatek Helio G100 Ultimate Processor |
|
256 GB Internal Storage |
5200mAh Battery |
|
12 GB RAM |
6.78″ AMOLED Capacitive Touchscreen Display |
Infinix Note 50 Pro
Are you looking for a phone with features like a beautiful design, a slim & lightweight profile, a fast charging setup, and flat edges? You are at the right place. Here you will get the Infinix Note 50 Pro Price in Pakistan and all details about it.
Infinix Note 50 Pro Price in Pakistan is Rs. 89,999, and it comes in a single variant in Pakistan with 12GB + 12GB Expandable RAM & 256GB ROM. It has a smooth display with a 144 Hz refresh rate. It is a lightweight and 7.3 mm thin device.
Infinix Note 50 Pro Price in Pakistan
Specifications & Price
| Infinix Note 50 Pro Price in Pakistan 12GB/256GB | Rs. 89,999/- |
| Technology | GSM /HSPA / LTE/ 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 2100 |
| 3G Bands | HSDPA 800/ 850 / 900/ 1700(AWS)/ 1900/ 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G Bands | – |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, |
| Launched | 27 March 2025 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.78” |
| Dimensions | 163.3 x 74.4 x 7.3 mm |
| Weight | 198 grams (6.98 oz) |
| Build | Aluminium Frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP64 dust-tight and water-resistant (Water Splashes Only) |
| Type | AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.78 inches |
| Resolution | 1080 x 2436 Pixels (~393 PPI) |
| Protection | N/A |
| Brightness | 1300 nits (Peak) |
| Extra features | 144Hz, Always On Display |
| OS | Android 15 OS |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate 6nm |
| CPU | Octa-core (2 x 2.2 GHz Cortex-A76 + 6 x 2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali G57 |
| Card slot | N/A |
| Internal | 256GB |
| RAM | 12GB |
| UFS | 2.2 |
| Main | Dual camera setup 50 MP, f/1.88 aperture, (wide), PDAF, OIS Night Master, 2X Lossless Zoom 8 MP, f/2.2 aperture, 15mm (ultrawide) 112˚ FOV |
| Front | 32 MP, f/2.2 aperture, (wide), Video(1080p@30/60fps) |
| Features | Samsung GN5 Sensor, HDR, panorama |
| Video | 1440p@30fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Loudspeaker | Yes (Dual stereo Speaker) |
| 3.5mm jack | No |
| Others | JBL |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Infrared | Yes |
| Torch | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Sensors | Under-Display Optical Fingerprint Sensor, Gyro, Compass, Heart Rate, Proximity, Accelerometer |
| Others | – |
| Capacity | 5200 mAh |
| Available Colors | Racing Edition, Enchanted Purple, Titanium Grey, Shadow Black |
More About Infinix Note 50 Pro
Design, Display
Infinix Note 50 Pro comes with a flat & boxy design with flat edges. It has a separate camera module with two actual cameras and an auxiliary lens. It has an Aromor Aluminium Alloy metal frame, a glass front, and a composite glass back. It comes with ultra-slim bezels, an RGB notification light, and an LED Flash on the back side.
It comes with a 6.78-inch AMOLED display with an adaptive 144 Hz refresh rate and pixel density of 464 ppi. The phone is 7.3 mm thick and weighs only 198 grams. It has a brightness level up to 1300 nits and comes with an optical under-display fingerprint sensor. The phone comes with IP64 dust-tight and water resistance, which means it will withstand water splashes.
Performance and Software
The processor installed in the Infinix Note 50 Pro is the Mediatek Helio G100 Ultimate (6-nanometer chip) and has a Mali G57 MC2 GPU. The device gives an Antutu score of nearly 0.7 million, which means it will give smooth running on scrolling, social media, & on light gaming, but it is not appropriate for heavy gaming.
It comes with Android 15, on which XOS 15 is installed, with two major Android updates and security updates. It has 12 GB RAM, which can be extended up to 24GB, and has 256GB internal storage, and comes with UFS 2.1 storage. It does not support an SD card option, which means you have to rely on internal storage, and it supports dual nano SIMs.
Camera
Infinix Note 50 Pro has a dual camera setup, and its main camera features a Samsung GN5 sensor. It comes with a 50 MP, f/1.88 aperture, wide main camera, which has features like PDAF, Optical Image Stabilization, and 2X Lossless Zoom. Then there is an 8 MP, f/2.2 aperture, 15mm ultrawide camera with 112˚ Field of View. Its rear camera can shoot video in 1440p at 30fps and 1080p at 30 to 240fps.
On the front side, it comes with a 32 MP, f/2.2 aperture, wide selfie shooter, and it can support Video in 1080p at 30 to 60fps.
Battery
Infinix Note 50 Pro comes with a 5200 mAh battery and a 90-watt charger, which can charge your mobile in just 40 minutes from 0 to 100%. It also features a 30-watt wireless Magcharge, 10-watt reverse wire, reverse wireless charging, and bypass charging.
Box Contents
When you unbox the phone, you will get the device itself, some user manuals and paperwork, products like a SIM ejector tool, a protective plastic case, a 90W fast charging brick, and a USB Type-C cable.
Pros and Cons of Infinix Note 50 Pro
Pros
Cons
FAQ’s
What is the Infinix Note 50 Pro Price in Pakistan?
The Infinix Note 50 Pro Price in Pakistan is Rs. 89,999 for its lone variant of 12GB/ 256GB, which is the official retail price.
Which color options of the Infinix Note 50 Pro are available in Pakistan?
In Pakistan, the Infinix Note 50 Pro comes with four color options. The available colors are Racing Edition, Enchanted Purple, Titanium Grey, and Shadow Black.
