Xiaomi 17 Price in Pakistan 12GB RAM & 512GB ROM

|
50MP Camera |
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) Processor |
|
512 GB Internal Storage |
6330mAh Battery |
|
12 GB RAM |
6.3″ LTPO AMOLED Capacitive Touchscreen Display |
Xiaomi 17
Are you looking for a phone that has a powerful processor, a massive battery, a powerful camera setup, and fast charging in a single unit? You are at the right place as Xiaomi 17 has all these features, in comparetively less price than the top flagship devices. Here you will get the Xiaomi 17 Price in Pakistan and all details about it.
Xiaomi 17 Price in Pakistan is Rs. 329,999, and it comes in a single variant in Pakistan with 12GB RAM & 512GB ROM. It has all the features of a flagship mobile in a simple phone design. So if you are a person who is looking for a simple design device with good features, the Xiaomi 17 is for you.
Xiaomi 17 Price in Pakistan
Specifications & Price
| Xiaomi 17 Price in Pakistan | Rs. 329,999/- |
| Technology | GSM /HSPA / LTE/ 5G |
| 2G Bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Bands | HSDPA 800/ 850 / 900/ 1700(AWS)/ 1900/ 2100 |
| 4G Bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| 5G Bands | SA/NSA |
| Speed | GSM, HSPA, LTE, 5G |
| Launched | 02 March 2026 |
| Status | Released, Available |
| Size | 6.3” |
| Dimensions | 151.1 x 71.1 x 8.1 mm |
| Weight | 191 grams (6.73 oz) |
| Build | Aluminium Frame |
| Sim | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Others | IP68 dust-tight and water-resistant (immersible in water up to 1.5 m for 30 minutes) |
| Type | LTPO AMOLED Capacitive Touchscreen |
| Size | 6.3 inches |
| Resolution | 1220 x 2856 Pixels (~464 PPI) |
| Protection | Xiaomi Shield Glass |
| Brightness | 3500 nits (Peak) |
| Extra features | 120Hz, 2160Hz PWM, |
| OS | Android 16 OS |
| Chipset | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| CPU | Octa-core (2 x 4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6 x 3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| GPU | Adreno 840 |
| Card slot | N/A |
| Internal | 512 GB/12 GB RAM |
| UFS | 4.1 |
| Main | Triple camera setup 50 MP, f/1.67, 23mm (wide), dual pixel PDAF, OIS, Light Fusion 950 Sensor 50 MP, f/2.0, 60mm (telephoto), PDAF, OIS, 2.5x optical zoom, macro support up to 10cm 50 MP, f/2.4 17 mm (ultrawide), 102˚ FOV, Dual LED Flash |
| Front | 50 MP, f/2.2, 21mm (wide) 90˚ FOV, PDAF, HDR, Panorama, Video(4K@30/60fps, HDR10+, gyro-EIS) |
| Features | Leica lenses, Laser AF, color spectrum sensor, HDR, panorama |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240/480/960fps, gyro-EIS, 10-bit Dolby Vision HDR, HDR 10+ |
| Loudspeaker | Yes (Dual stereo Speaker) |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wifi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| Torch | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, Display port, OTG |
| Sensors | Under-Display Ultrasonic Fingerprint Sensor, Gyro, Compass, Barometer, Proximity, Accelerometer |
| Others | – |
| Capacity | 6330mAh |
| Available Colors | Black, Ice Blue, Venture Green. |
More About Xiaomi 17
Design, Display
Xiaomi 17 comes with a compact & flat back and micro-curved edges. It has a separate camera module color-matched to the body and features a triple camera & dual LED Flash. The phone is built of an aluminium frame, glass front with Xiaomi Shield Glass protection, and a premium reinforced back. Xiaomi 17 is 8.1mm thick and weighs only 191 grams.
The phone comes with IP68 dust-tight and water resistance, which means it will take full submersion up to 1.5 meters for 30 minutes. The device has 6.3 inches LTPO AMOLED display panel, with an adaptive 120 Hz refresh rate and pixel density of 464 ppi. The phone has a brightness level up to 3500 nits, which makes it brighter even in daylight, and comes with an ultrasonic under-display fingerprint sensor.
Performance and Software
The processor installed in this mobile phone is the Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset (3 nanometer chip), which is the most powerful processor in Android; it has Adreno 840 GPU. The device gives an Antutu score of nearly 3.5 million, which means it will give smooth running on scrolling, multitasking, and even on heavy gaming. Xiaomi has put a 3D dual-channel ice loop system to keep the phone cool.
It comes with Android 16, on which Xiaomi’s Hyper OS 3 is installed, with six major Android updates and security updates. Hyper OS 3 device connectivity is also improved, so you can answer your notifications and calls directly from your Mac, iPhone, or iPad. It has 12 GB LPDDR 5X RAM, 512GB internal storage, and comes with UFS 4.1 storage. It does not support an SD card option, which means you have to rely on internal storage.
Camera
Xiaomi’s cameras are made in collaboration with Leica. Xiaomi is using the Light Fusion 950 Sensor in Xiaomi 17. It has a triple camera setup with 50 MP, f/1.67 aperture, 23mm wide main camera with features like dual pixel PDAF and Optical Image Stabilization. Then a 50 MP, f/2.0 aperture, 60mm telephoto camera with features, PDAF, OIS, 2.5x optical zoom, and also has macro support up to 10cm. Then there is a third 50 MP, f/2.4 aperture, 17mm ultrawide camera with 102˚ FOV.
The rear camera can shoot 8K Videos at 30 frames per second, 4K videos at 30 to 60 frames per second, 1080p at 30 fps, all the way to 960 fps, and 720p at 1920 fps with features like gyro-EIS, 10-bit Dolby Vision HDR, and HDR 10+. On the front side, Xiaomi has installed a 50 MP selfie shooter f/2.2 aperture, a 21mm wide-angle camera with 90˚ FOV, PDAF, HDR, Panorama, and can shoot videos in 4K at 30 to 60fps.
Battery
Xiaomi gives a massive 6330 mAh battery in this phone, which is one of the highlights of this flagship phone. It comes with 100 W Xiaomi Hyper Charge, and 50-watt wireless hyper charging is also supported, plus it gives 22.5W wireless and 22.5 W wired reverse charging.
Box Contents
When you unbox the phone, you will get the device itself, some user manuals, products like a SIM ejector tool, a transparent plastic case, a 100W charging brick in Pakistan retail version, and a USB Type-C cable.
Pros and Cons of Xiaomi 17
PROS
CONS
FAQ’s
What is the Xiaomi 17 Price in Pakistan?
The Xiaomi 17 Price in Pakistan is Rs. 329,999 for its lone variant of 12GB/ 1512GB, which is the official retail price.
Which color options of Xiaomi 17 are available in Pakistan?
In Pakistan, the Xiaomi 17 comes with three color options. The available colors are Black, Ice Blue, and Venture Green.
